Küçük şirk
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Kasım 2019, 10:43:36

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Küçük şirk  (Okunma Sayısı 3618 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Abdurrahman el-muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Haziran 2015, 17:29:08 »

Küçük şirk: İbadet seviyesine çıkmamış amellerin Allah-u Teâlâ'dan başkasına veya Allah-u Teâlâ ile birlikte bir başkasına yapılmasıdır.
Riyanın azlığı, Allah-u Teâlâ'dan başkasına yemin etmek gibi...

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Kim Allah-u Teâlâ'dan başkasına yemin ederse şirk işlemiştir.”  (Tirmizi)

“Allah ve sen dilersen”, “bu, senden ve Allah’tandır”, “sadece Allah ve sen benim için varsın”, “ben Allah’a ve sana tevekkül ettim”, “sen olmasa idin bu olmazdı” gibi sözler küçük şirktir.

Bir adam Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem’e şöyle dedi:
“Allah ve sen dilersen.” Bunun üzerine Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem ona:
“Beni Allah’a denk mi tutuyorsun? Sadece “Allah dilerse” de!” dedi.  (Nesei, İbn Mace)

Her söz veya amel veya inanç büyük şirke ulaşmadığı halde büyük şirke vesile oluyorsa küçük şirk olur.
Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir:
“Sizin için en çok korktuğum şey küçük şirktir.” Bunun üzerine sahabeler şöyle sordular:
“Küçük şirk nedir? Ya RasulAllah!”
Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem de şöyle cevap verdi:
“Riyadır. Cenabı Hak insanları amellerine karşılık cezalandıracağı zaman riyakârlara: “Dünyada gösteriş yaptığınız kimselerin yanına gidin. Onların yanında bir mükâfat bulabilecek misiniz?”  diyecektir.”                                                      
(Ahmed b. Hanbel)

Sahabeler:
“Rabbine kavuşmayı uman kimse yararlı iş işlesin ve Rabbine ibadette hiç ortak koşmasın."(el-Kehf: 110) ayetini küçük şirk için delil gösterdiler. Hâlbuki bu ayet zahirine göre büyük şirk hakkındadır. Çünkü Allah-u Teâlâ ayette; “Rabbine ibadette hiçbir ortak koşmasın” buyuruyor. Yani; ibadette şirk yapmasın, demek istemektedir.

İbadet şirki hiçbir zaman küçük şirk olmaz. Her zaman büyük şirktir.
Ayet her ne kadar büyük şirk hakkında ise de sahabeler bu gibi ayetleri küçük şirk hakkında delil getiriyorlardı. Bu ise küçük şirkin büyük şirk olduğunu belirtmek için değil, insanları küçük şirkten de çok sakındırmak içindir.

Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |