İrtidatın Şartları
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Ekim 2019, 00:03:57

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: İrtidatın Şartları  (Okunma Sayısı 3338 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 03 Haziran 2015, 19:21:28 »

İRTİDATIN ŞARTLARI

Müslümanın mürted olması, kendisinde bazı şartların bulunmasına bağlıdır. Bunlar :

Birincisi: Bulûğ (Erginlik)
İkincisi: Akıl
Üçüncüsü: İhtiyar (serbest irade)

BİRİNCİSİ: BÜLUĞ (ERGİNLİK)

Bulûğ alametleri:
A) Kız ve erkek arasında ortak olan alametler:
1- Yaş
2- İnzal
3- Kıllanma

B) Yalnızca kadınlarla ilgili alametler:
1) Hayız (aybaşı görmek)
2) Hamile olmak

A) Kız ve erkek arasındaki ortak alametler:

1-YAŞ:

Şafiiler, Hanbelîler ve Hanefilerden Ebu Yusufa göre;  kız ve erkek için Bulûğ yaşı on beştir. (6)
Delilleri:
İbni Ömer radıyAllahu anh şöyle demiştir:
"Uhud gününde henüz on dört yaşında bir genç iken savaşa katılmak için Rasulullah'a arz edildim. Rasulullah beni Bulûğ çağına ermiş olarak görmedi ve savaşa çıkmama izin vermedi. Hendek Savaşı olduğunda ise on beş yaşındaydım. Savaşa katılmak için Rasulullah'a arz edilince beni bulûğ çağına ermiş olarak gördü ve izin verdi." (7)
İmam Ebu Hanife ve Malikiler'e göre; erginlik çağı kadınlar için on yedi, erkekler için on sekizdir. (sekiz)
Delilleri:
Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
"Biz insana anne ve babasına karşı iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Zira annesi onu karnında zorluğa uğrayarak taşımış, onu güçlükle doğurmuştur. Taşınması ve sütten kesilmesi otuz ay sürer.  Sonunda erginlik çağına erince ve kırk yaşına varınca: "Rabbim bana ve anne babama verdiğin nimete şükretmemi ve bana hoşnut olacağın yararlı bir işi yapmamı sağla; bana verdiğin gibi soyuma da salah ver; doğrusu sana yöneldim. Ben kendini sana verenlerdenim" demesi gerekir.   ( Ahkaf: 15)

İbn Abbas bu ayeti kerimeyi açıklarken ayette geçen; "ergenlik çağı'nın" on sekiz yaş olduğunu söylemiştir. Kurtubi de bu ayeti kerimeyi aynı şekilde açıklamıştır. (9)

2- İNZAL (Meninin Gelmesi):

Dört mezhep, meni gelmesinin erginlik alameti olduğunda ittifak etmiştir.

Delilleri:
"Çocuklarınız inzal (meni gelmesi) çağına gelince, sizin yanınıza girecekleri zaman, daha önce inzal çağına girmiş olanlar gibi izin istesinler. Allah size ayetlerini böylece açıklar. Allah bilendir, hakimdir."  ( Nur:59)

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Üç kişiden kalem kaldırıldı: İnzal çağına kadar (meni gelinceye kadar) çocuktan, uyanıncaya kadar uyuyandan, iyileşinceye kadar deliden..." (10)

3- KILLANMA:

Kıllanma: Kadın ve erkekte tenasül organında çevresinde kılların bitmesidir. Ayva tüyü şeklindeki kıllanmaya itibar edilmez. Dört mezhep, kıllanmanın erginlik alameti olduğunda ittifak etmiştir.
Delilleri:
Atiyete'l-Kuraziy dedi ki:
"Kurayza savaşı günü Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem tenasül bölgesi kıllanmış her Yahudinin öldürülmesini emretti. Ben o zaman henüz kıllanmamıştım. Benim durumumu Rasulullah'a arz ettiler. Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem beni bıraktı." (11)

B) Yalnızca kadınlarla ilgili alametler:

1-HAYIZ(aybaşı görmek):

Dört mezhep, hayzın kadınlar için erginlik alameti olduğunda ittifak etmiştir.

Delilleri:
Aişe radıyAllahu anha'dan; Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Allah-u Teâlâ hayız gören kadının namazını, başında başörtüsü olmadan kabul etmez." (12)

2- HAMİLE OLMAK:

Hamilelik ancak cima ve inzalden sonra olur. Bir kadın hamile kalırsa, daha önce hayız görmemişse bile, hamile kaldıktan sonra bulûğ çağına girmiş sayılır. Bu sebeple dört mezhep âlimleri, hamileliğin kadınlar için erginlik alameti olduğunda ittifak etmiştir.

Delilleri:
"İnsan neden yaratıldığına bir baksın. O erkek ve kadının beli ile göğüsleri arasından alışagelen bir sudan yaratılmıştır."   ( Tarık: 5-7)
Yukarıda saydığımız erginlik alametlerine ek olarak Şafiiler koltuk altı kıllanmasınıda erginlik alameti saymışlardır. (13)
Malikiler ise, bu saydığımız alametlere ek olarak:
1- Koltuk altı kıllanması
2- Erkeklerde gırtlak gelişmesi
3- Erkeklerde ses kalınlaşmasını da erginlik alameti saymışlardır.(14)

6-(Merginani-El-Hidaye c:3 s:284)(İbni Kudame-El-Mugni c: 4 s: 509)
  7-(Tirmizi, İbni Hibban)(Tirmizi bu hadis için Hasen sahih dedi.)
  8-(Merginani-El-Hidaye c:3 s:284) (Haşiyetu’d Desuki c:3 s:293)
  9-(Bedaiu’s Sanai' c: 7 s: 171-172)
 10-(Ahmed, Ebu Davut, Tirmizi, Nesei, İbni Mace, İbni Hibban) (Hakim bu hadis için "sahihtir” dedi)
 11-(Ebu Davut, Tirmizi, Nesei, İbni Mace, İbni Hibban) (Tirmizi Bu hadis “Hasen sahih” dedi. Hakim bu hadis için“Buhari ve Müs-lim’in şartlarına göre sahihtir.” dedi)
 12-(Ahmed, Ebu Davut, Tirmizi, İbni Mace, İbni Hibban, Hakim. Hakim bu hadis için "Müslim’in şartlarına göre sahihtir.” dedi.)
 13-(İanetu’t-Talibin 3/70)
 14-(Haşiyetu’d Desuki c:3 s:293)

Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |