HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2024, 18:26:19

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: YÖNETİCİLERE  (Okunma Sayısı 5448 defa)
0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
EbuBekir Sıddık
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Nisan 2015, 19:49:39 »

Acil cevaplarsanız sevinirim: Günümüzde kulllanılan şu kelimeleri kullananların hükmü nedir. BAHAR MEYVEYİ BİTİRDİ. YAĞMUR YERİ DİRİLTTİ. Buna benzer ifadeleri günümüzde kullanan çoktur.Bunlara nasıl cevap verilmeli ve bunların hükmü nedir?Bu kelimeleri kullanmak caizmidir? Bir müslim buna benzer kelimeler kullanırsa hükmü nedir?
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2015, 15:44:02 »

Soru: Günümüzde kulllanılan şu kelimeleri kullananların hükmü nedir. BAHAR MEYVEYİ BİTİRDİ. YAĞMUR YERİ DİRİLTTİ. Buna benzer ifadeleri günümüzde kullanan çoktur.Bunlara nasıl cevap verilmeli ve bunların hükmü nedir?Bu kelimeleri kullanmak caizmidir? Bir müslim buna benzer kelimeler kullanırsa hükmü nedir?

Cevap: Sorunuzda bahsi geçen ifadeler, mecaz manada da kullanılabildiği için söyleyen kimsenin niyetine göre hüküm alır. Şöyle ki;

“Bahar meyveyi diriltti” sözü: Bahar mevsimi geldiğinde meyve bitti manasında yani; bu mevsimde meyvenin oluştuğu manasında kullanılırsa bu şirk veya küfür değildir. Şayet bu manada değil yani; Allah’ın etkisiyle değil baharın, bizzat kendi etkisiyle meyveyi bitirdiği manasında söylenirse bu şirktir.   

Aynı şekilde “yağmur yeri diriltti” sözü: Allah’ın yağmuru yağdırması ve kendi etkisiyle toprağı dirilttiği söylenmişse şirk veya küfür değildir. Fakat yağmurun bizzat kendi etkisiyle toprağı dirilttiği söylenirse bu şirktir. Zira her şeyi etkileyelen Allah’u tealadır. Yağmurun yağması ve baharın gelmesi ise sebeptir. Bu tür sözlerin her ne kadar mecaz manası varsa bile şirk olan manaya gelebildikleri için bu sözlerden uzak durmak gerekir.

Ebu Malik el-Eş'ari (radiyAllahu anh)'den Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

"Ümmetim cahiliyet adetlerinden şu dört şeyi bırakması gerektiği halde bırakmıyor: (Yani Rasulullah'tan sonra müslümanlardan bilerek veya bilmeyerek böyle davrananlar bulunacak.)
- Soy ve asalet ile övünmek.
- Başkalarının soyunu küçümsemek, dil uzatmak.
- Yağmurlara yıldızların sebep olduğunu zannetmek.
- Cenaze arkasından ağıt tutmak." (Müslim)

Zeyd b. Halid (radiyAllahu anh) diyor ki:

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem Hudeybiye'de sabah namazını kıldırdı. O gece de yağmur yağmıştı. Namazdan sonra yüzünü cemaate dönerek:
"Rabbiniz ne buyurdu? Biliyor musunuz?" dedi.
Sahabeler:
"Allah ve rasulü daha iyi bilir" dediler.
Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Allah-u teala buyurdu ki: "Kullarımdan bir kısmı bana inanmış, bir kısmı da beni inkar etmiş olduğu halde sabahladılar. "Yağmur Allah'ın lütfü ve keremi ile yağdı" diyenler bana inananlardır. Fakat: "Yağmuru şu veya şu yıldızlar yağdırdı" diyenler beni inkar edip yıldızlara inananlardır." (Buhari, Müslim)

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.