HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Nisan 2024, 13:40:51

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Nisa Suresi 140.ayet  (Okunma Sayısı 6309 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hasanhasannhasan
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Mart 2014, 11:26:12 »

Selamun Aleykum

Nisa suresi 140. ayette; Allah'ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve alaya alındığını işittiğinizde, başka bir söze geçmedikçe, onlarla bir arada oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz ,deniliyor

Ayeti çok araştırdım bununla ilgili farklı görüşler var ,sitenizde de araştırma yaptım tekrar konu açmamın sebebi ayet açıklamasıyla ile birlikte aklıma bi şeyin gelmesi ve görüşlerinize bu sebeble başvurmak istedim

Öncelikle Allah'ın ayetlerinin açık bi şekilde alay edildiği,inkar edildiği sohbet ortamında hiç bi şekilde huzur içinde duramam.

Kafama takılan başka bi nokta var ama Allah rızası için birbirimizi kırmadan konuşalım

Bazı eğlence yerleri var bu gibi ortamlar insanı günaha sürüklemeye müsait ortamlar bunu biliyorum.ama hepinizin bildiği üzre günah başka,küfür başka bi şeydir.

cafe,bar gibi bu tarz yerlerde yabancı müzikler çalar ve bu çalan şarkıların içinde geçen sözlerin ne dediğini bilmem zira yabancı dil bilmem.

Bu tarz ortamlarda çalan müzikte  ve aynı şekilde evde bilgisayardan dinlediğim müziklerde Allah'ın ayetleriyle alay ediliyorsa ve inkar ediliyorsa ben bu müzikleri dinlediğim için dinden çıkar mıyım ?

-Ameller niyetlere göredir- hadisini de hepinizin bildiğini varsayıyorum

Allah'ın ayetlerinin inkar edildiği ve alay konusu edildiği ortamlarda huzur bulamayıp bu duruma karşı çıkarım,sessiz durmam

aynı şekilde sözlerinde Allah'ın ayetlerinin inkar edildiği ve alaya alındığı sözler içeren bu tarz bi müzik çalarsa benim onu dinlememde ki niyetim küfürü iyi görmek,kabul etmek değildir bu durumda olan birisinin durumu için ne dersiniz ? 

hasanhasannhasan
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Mart 2014, 16:32:25 »

cevap bekliyorum
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2014, 11:55:47 »

Soru: Nisa suresi 140. ayette; Allah'ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve alaya alındığını işittiğinizde, başka bir söze geçmedikçe, onlarla bir arada oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz, deniliyor Ayeti çok araştırdım bununla ilgili farklı görüşler var, sitenizde de araştırma yaptım tekrar konu açmamın sebebi ayet açıklamasıyla ile birlikte aklıma bi şeyin gelmesi ve görüşlerinize bu sebeble başvurmak istedim

Cevap: Bu mesele daha önce hem sitemizde hem de yayınladığımız kitaplarda net bir şekilde açıklanmıştır. Bu eserlere ve sitede verilen cevaplara bakıp, alimlerin bu mesele hakkında ki görüşlerini öğrenebilirsiniz.

Soru: Bazı eğlence yerleri var bu gibi ortamlar insanı günaha sürüklemeye müsait ortamlar bunu biliyorum.ama hepinizin bildiği üzre günah başka,küfür başka bi şeydir. cafe,bar gibi bu tarz yerlerde yabancı müzikler çalar ve bu çalan şarkıların içinde geçen sözlerin ne dediğini bilmem zira yabancı dil bilmem. Bu tarz ortamlarda çalan müzikte  ve aynı şekilde evde bilgisayardan dinlediğim müziklerde Allah'ın ayetleriyle alay ediliyorsa ve inkâr ediliyorsa ben bu müzikleri dinlediğim için dinden çıkar mıyım?

Cevap: Kişiyi kendi isteğiyle dinlediği şeyler bağlar. Şayet kişi manasını bilmezse bile yabancı müzik vs. şeyleri dinliyorsa dinlediği şeyler onu bağlar, eğer küfürse küfür işler. Zira dinlemek kişinin elinde olan bir durumdur. Kişi ise dinlediği şeylerin ne manaya geldiği bilmelidir. Şayet manasını öğrenmeden yabancı olan müzikleri dinliyorsa ve bu şarkıların içeriğinde küfür ve şirk varsa bu kişiyi bağlar ve bundan sorumludur.

Soru: Ameller niyetlere göredir- hadisini de hepinizin bildiğini varsayıyorum

Cevap: Evet, bu hadisi gayet iyi biliyoruz. Ve bu hadisin her durumda geçerli olmayacağını yani kişinin küfür ve şirk olanı ameli yapmasının sonra niyetinin iyi olduğunu bahane etmesinin geçerli bir sebep olmadığını, bu hadisin buna delil olmayacağını biliyor ve size de bildirmek istiyoruz.

Ebu Hanife (rah.)’ın dediği gibi;
“İyi niyet kötü olan ameli iyi yapmaz”

Ve bütün âlimler şu konuda ittifak etmişlerdir;
“Kişi eğer şirk veya küfür bir amel işlerse bu konuda niyetinin iyi olduğunu söylemesi onu kurtarmaz.”

Anlayacağınız üzere bu konuda kişinin niyeti onu kurtarmaz. Eğer kişinin her işlediği amelde iyi niyeti onu kurtarmış olsaydı yeryüzünde hiçbir müşrik kalmazdı. Putperest müşriklerin bile tekfir edilmemesi gerekirdi ki; onlar niyetlerinin iyi yani Allah’a yaklaşmak olduğunu söylüyorlardı. Bu niyetle yapmalarına rağmen Allah (c.c) onların şirk ve küfür üzere oldukları hükmünü verdi. Bu da gösteriyor ki; Kişi manasını bilmeden veya öğrenmeden yabancı olan küfür ve şirk içerikli müzikleri dinlerse bu konuda niyeti onu kurtarmaz.

Soru: Allah'ın ayetlerinin inkar edildiği ve alay konusu edildiği ortamlarda huzur bulamayıp bu duruma karşı çıkarım,sessiz durmam

Cevap: Mademki Allah’ın ayetlerinin açık bir şekilde alay, inkâr edildiği yerde durmuyorsanız aynı tavır ve hassasiyeti manasını bilmediğiniz yabancı şarkıları dinlemek hususunda da göstermelisiniz. Zira kişi manasını bilmediği bir şeyi kendi isteği ile dinliyorsa bu kişi bundan sorumlu olur. Eğer küfür içerikli ise küfre girer.

Soru: aynı şekilde sözlerinde Allah'ın ayetlerinin inkar edildiği ve alaya alındığı sözler içeren bu tarz bi müzik çalarsa benim onu dinlememde ki niyetim küfürü iyi görmek,kabul etmek değildir bu durumda olan birisinin durumu için ne dersiniz ?

Cevap: Kişi kendi isteğiyle yabancı dilde olan bir şarkı, neşid, ezgi vs'yi dinliyorsa veya dinleyecekse burada ne söylendiğini öğrenmesi ona farzdır. Şayet öğrenmeyerek küfür ve şirk içerikli müzikleri kendi isteğiyle dinlerse bunlar onu bağlar ve bunlardan dolayı sorumlu olur. Bu durumda niyeti önemli olmayıp, işlediği amele göre hüküm verilir.

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.