HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 18:31:30

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Rüyada görülenler!!!  (Okunma Sayısı 9754 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
@Kardelen@
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 07 Mart 2014, 17:16:44 »

Selamun aleykum. Rüyada Allah (c.c.) veya peygamber görürsek gerçek midir?
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Mayıs 2014, 16:13:41 »

Soru: Selamun aleykum. Rüyada Allah (c.c.) veya peygamber görürsek gerçek midir?

Cevap: Rasulullah (s.a.s)’i gerek kafirler ve gerekse Müslümanlar rüyalarında görebilirler. Çünkü şeytanın, Rasulullah (s.a.s)’ın suretine girmesi söz konusu olamaz. Bu sebeple kafirin, görmesi de mümkündür. Ve şayet kafir rüya görme konusunda yalan söylemiyorsa Rasulullah (s.a.s)’i görmesi hakkındaki sözü doğrudur. Kafir için Rasulullah (s.a.s)’ı rüyada görmek, belki hayra ulaştırmaya delalet edebilir. Mü’min için ise hayrını artırmaya delalet edebilir.

Mü'minler Allah'ı rüyada görebilirler, bunun olması mümkündür. Fakat müminler rüyalarında Allah'ı görürlerse, gördükleri Allah (c.c) değildir. Çünkü Allah’ın insanlar gibi sınırları yoktur. Kişi, rüyasında Allah'ı gördüğünü hissedebilir. Allah'ın sesi olduğunu zannettiği bir ses de duyabilir.

Şeytan da rüyada, kendisinin Allah olduğunu söyler ve rüya gören kişiyi kandırmaya çalışır.

Nevevi, Şerh-i Müslim'de Kadı İyad hakkında şöyle bir rivayet naklediyor:

Kadı İyad şöyle dedi:

“Âlimler, Allah'ı rüyada görmenin caiz olduğuna dair ve bunun sahih bir rüya olduğu konusunda ittifak etmişlerdir.”

İmam Begavi, Şerhi’s-Sünne kitabında Şeyh'inden şöyle bir nakil yapıyor:

İmam Begavi’nin Şeyh’i şöyle diyor:

“Rüyada Allah (c.c)'ı görmek caizdir. Eğer salih bir kimse Allah (c.c)'ı rüyasında görür ve Allah (c.c) ona cennetle söz verirse veya ona mağfiret ettiğini söylerse veya onu cehennemden kurtaracağını söylerse, Allah'ın bu sözü ve vaadi haktır. Eğer kul rüyasında Allah (c.c)'ın ona baktığını görürse, bu, Allah (c.c)'ın ona rahmet edeceğini gösterir. Eğer Allah (c.c)'ın ondan yüz çevirdiğini görürse, günah işlediğinden dolayı Allah (c.c) ondan yüz çevirmiştir.

Allah (c.c) bu konuda şöyle buyuruyor:

أُولَئِكَ لَا خَلَاقَ لَهُمْ فِي الْآَخِرَةِ وَلَا يُكَلِّمُهُمُ اللَّهُ وَلَا يَنْظُرُ إِلَيْهِمْ

“Allah, kıyamet günü onlarla konuşmaz, onlara bakmaz, onları temize çıkarmaz.” (Âli İmrân: 77)

Bir kimseye rüyasında Allah (c.c) dünya metaından herhangi bir şey vermiş ve o kişi de rüyasında bunu almışsa, işte bu, onun için bir imtihan ve bedenine isabet edecek bir hastalıktır. Bundan dolayı Allah (c.c) onun ecrini artıracaktır.”

İmam Ahmed'
in Allah'ı birkaç kez rüyasında gördüğüne dair rivayetler vardır. Bunu bazı âlimler rivayet etmektedirler, fakat bu rivayetlerin sahih olup olmadığı belli değildir.

Rasulullah (s.a.s) rüyasında Allah'ı görmüştür.

İnsanın dünyada sağ ve uyanık iken Allah'ı görmesi mümkün değildir. Allah-u Teâlâ rüyada görülebilir. Ama Allah (c.c) gerçek manada görülmüş değildir. Gerçek manada Allah'ın cemalini görmek, sadece cennette müminlere ait olan bir mükâfattır.

Şeytan rüyada kişiye gelerek "Ben senin ilahınım” deyip "Senden artık namaz mükellefiyetini kaldırdım" diyebilir veya şeriata aykırı bir amel yapmasını emredebilir. Şayet salih bir kimseye rüyasında böyle bir şey söylenirse, bunun şeytan olduğunu anlaması gerekir.

Rasulullah (s.a.s) rüyasında nasıl Allah'ı görmüşse, salih kişiler de rüyalarında Allah’ı görebilirler. Fakat gördükleri gerçek manada Allah-u Teâlâ değildir. Yani; kıyamet gününde Müslümanların, müminlerin, cennette Allah’ı görecekleri şekilde değildir.

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
arşüb nsb
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2015, 15:14:30 »

bu rüyadan birşey çıkarabilirmiyiz bir taş üstündeyim sonsuz bir deniz koyu mavi birden denizin diğer uçunda bir insan boydan bol uzun giyinmiş başı sargılıydı sonra denizin sağına soluna baktım gök yüzünde çok uzakta kanat görüyorum görme olarak hatırlıyorum kanatları ama dille anlatamıyorum yüz görmüyorum deniz rengi mavi ve kanat şeffaf beyaz gibi garip anlatamıyorum sonra nihayet diyorum yanıma gelse keşke diyorum birden yanımda oluyo ve uyanıyorum. yalan yoktur. bu şekilde hadis olduğunu isa peygamberin inişi olduğunu  işittim  ama tam okuyup delil görmedim ağızdan duydum  müslüman bir kişiden duydum. selam hidayete tabi olanlara..
Suheybi-rumi
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2015, 21:44:39 »

S.a Imam begavinin seyhinin sozunu aciklarmisiniz Allahu teala ile konusmak ne demek zamanimizda rasulullahin simasini kimse bilmiyor seytan ben Allahin rasuluyum diye insanlari kandirmazmi ruyada Allahu tealanin gorulmesi nasil tevil edilir cennette Allahu tealanin cemalini (güzelligini ) gormek nasil tevil edilir .
Tevhidi İnanç
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2015, 21:54:56 »

Selamunaleykum.

Rüyasında Rasulullah (s.a.s)'i gören bir kişinin rüyasını başkasına anlatmasının, gördüğü şekilde peygamberi tarif etmesinin bir sakıncası var mıdır?
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.