HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Nisan 2024, 18:26:50

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Bay kareteci soru  (Okunma Sayısı 7053 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ŞURA
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Aralık 2013, 22:05:15 »

Gıda maddelerine katılan jelatinin menşei'ni kamuoyuna açıklamak için Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın değişik Gıda Kontrol Laboratuarları ile aylar önce temasa geçtik. Bu laboraturalrdan bazıları bu analizleri yapabileceklerini ancak analiz kitlerinin olmadığını belirttiler ve bizi Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü Laboratuarlar Şube Müdürlüğü'ne yönlendirdiler. Şube Müdürü ile yapılan görüşmelerde analiz için Ankara il Gıda Kontrol Laboratına yönlendirildik. 3 aydır kit beklerken bugün süpriz bir cevapla karşılaştık. "Biz gıdalara katılmamış ham madde halindeki jelatinlerin menşei analizini yapabiliriyoruz. Ancak gıdaya katılmış olanları yapamıyoruz." Bunun üzerine şube müdürlüğü ile tekrar görüşülünce aynı cevabı aldık.
J E L A T İ N    N E D İ R ?
Jelatin, hayvanların deri ve kemiklerinden elde edilen bir katkı maddesidir ve protein olarak bilinir.
 Jelatin üretiminde, hammaddenin temizlenip hazırlanması aşamasından sonra birbirini takip eden şu işlem basamakları vardır:
- Ön işlemler
- Extraksiyon
- Saflaştırma 
- Konsantrasyon
- Kalite kontrol
- Kurutma
- Öğütme
- Eleme
- Harmanlama
 Ön işlemlerde, asit uygulaması ile A tipi jelatin, baz uygulaması ile B tipi jelatin elde edilir. A tipi jelatin kemik ve domuz derisinden, B tipi jelatin kemik ve inek derisinden elde edilir.
 Kullanım Alanları:
- Gıda
- Kozmetik
- Eczacılık
- Fotografçılık
- Gübreler
- Kaplamalar
- Microenkapsülasyon
- Beslenme
- Yıkama ürünü
- Temizleme ürünü
Jelatinin Fonksiyonları:
- Köpürmeyi sağlayıcı
- Emülgatör
- Kristalizasyonu düzenleyici
- Stabilizör
- Jelleştirme
- Bağlama
- Film oluşturucu
- Kremleştirme ajanı
- Durultma ajanı
- Koloidal yapıyı koruyucu
- Koyulaştırıcı
- Yapışma ajanı
- Diğer
 Gıdaların protein açısından zenginleştirilip yağ ve karbonhidrat oranının azaltılmasında da jelatin kullanılır.
 Gıdalardaki Kullanım Alanları:
- Şekerlemeler
- Tatlılar 
- Süt ürünleri
- Et ürünleri,
- Soslar
- Çorbalar
- İçecekler
- Fırın ürünleri
 Fonksiyonel Özellikleri
- Jelleşme ajanı olarak jöleli tatlılar, etler, şekerlemeler, et soslarında kullanılır.
- Yapı sağlayıcı olarak lokum, koz helvası, kremalar, sufleler, fırın ürünleri ve diğer ürünlerde kullanılır.
- Bağlama ajanı olarak  rulo etler, konserve etler, şekerlemeler, peynirler, süt ürünleri ve diğer ürünlerde kullanılır.
- Durultma ajanı bira, şarap, meyve suları ve diğer ürünlerde kullanılır.
- Film oluşturucu olarak meyvelerin kaplanmasında ve etlerde kullanılır.
- Koyulaştırıcı olarak toz içecekler, et suyu, soslar, çorbalar, pudingler, jöleler, şuruplar, süt ürünleri ve diğer ürünlerde...
- İşlem yardımcısı olarak tadlandırıcılar, yağ, vitamin ve renklendiricilerin mikroenkap-sülasyonunda kullanılır.
- Emülgatör olarak çorbalar, soslar, tadlandırıcılar, et ürünleri, kremalar, şekerlemeler, süt ürünleri ve diğer ürünlerde kullanılır
- Stabilizör olarak krem peynirler, çikolatalı sütler, yoğurt, buzlandı-rılan ürünler, kremalar, don-muş tatlılar ve diğer ürünlerde...
- Yapışma ajanı olarak  şekerlemeler ve et ürünlerinde kullanılır.
- Köpürmeyi sağlayıcı olarak şekerlemeler, kremalar, dondurmalarda kullanılır.
- Kristalizasyonu düzenleyici olarak dondurmalar, buzlu ürünler, donmuş tatlılarda kullanılır.
- Jelatin, kozmetik alanında saç ve cilt bakım ürünlerinin üretiminde kullanılır.
- Eczacılıkta ise en yaygın kullanım alanı, yumuşak ve katı jelatin kapsüllerin üretimidir.
- Fotoğrafçılıkta ise fotoğraf filmlerinin üretiminde kullanılır.
 ŞİMDİ SORMAK LAZIM...

Bay kareteci size samimi bir sorum var  jelatinin kullanım alanının yaygınlıgı hakkında  bir bilgi olsun diye bu yazıyı astım  nette daha fazla bilgide var şimdi sorum  sizin bu maddeleri kullanıp kullanmadıgınızı merek ettim.
karateci
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2013, 10:44:16 »

BAY ŞURA!

Uslubundaki samimiyetsizliği ve domuzun cüzlerini yemedeki iştiyakını görünce sana BAY MİDESİ GENİŞ! diye hitap edecektim. Ama düşündüm; sözlerimle algının kapanmasından endişe ettim ve vazgeçtim.

KKGML boş işler şube müdürünün "süpriz cevabı" ile irkilebilmeni isterdim. Eğer irkilebilseydin biraz fehm edip düşünmeye; ve o kalabalık listeyi asmak yerine boş işler müdüründen aldığın "sürpriz cevap" ile Teymullah'a soru sormaya başlardın. Ne demişti o boş işler müdürü:

"Biz gıdalara katılmamış ham madde halindeki jelatinlerin menşei analizini yapabiliriyoruz."

Bu ne demek? Jelatin domuzdan ise hala vasfını kaybetmemiştir demek. Ama o kalabalık liste seni büyülemiş. Eğer irkilebilseydin burada o kalabalık listeyi asmak yerine Teymullah'a şu soruyu sorardın:

- Teymullah kardeş bak!

- Bana dendi ki istihale ile necaset madde vasfını kaybedince temiz olur. Ancak senin bu kaiden ile aldığım cevap çelişiyor. Bana diyorlar ki biz jelatinin hangi hayvana ait olduğunu bulabiliyoruz. Yani jelatin domuz vasfını kaybetmemiş. Sen bu konuda ne diyorsun?

Tabi herşey kaza ve kader ile... Çok üzülmeyeceğiz.

Astığın listenin büyüsü ile "aman bu işin içinden çıkamaım artık ne bulursam mideme tıkmadan yapamam" mantığı ile hareket etme. Zaten hareket edecek birisi olduğunu da düşünmüyorum.

Şimdi sen benim ne yaptığımı bir kenara at.

Zamanımızın azgını kaptitalizm tagutu ve tüketme çılgınlığının zihnine dayattığı yukarıdaki o kalabalık listeyi de...

Yeri geldiğinde bir keçi ve ondan sağdığın temiz süt ile dağda tevhidin köküne sarılacak sadeliğe ve kalp zenginliğine ulaşmaya çalış.

İslamda rehber Kuran ve Sünnettir. Başkası delalete sürükler bizi.

Şimdi sana sözlerin en doğrusu olan Kuran-ı Kerimden şu ayet mealini okumanı ve fehm etmeni öneriyorum. BANA SORDUĞUN SORUNUN CEVABINI BULACAKSIN. (Allah kalbini ayetlerine açsın. )

Allah (c.c) Ashab-ı Kehf hakkında şöyle buyuruyor:

Böylece, aralarında bir sorgulama yapsınlar diye onları uyandırdık. İçlerinden bir sözcü dedi ki: "Ne kadar kaldınız?" Dediler ki: "Bir gün veya günün bir (kaç saatlik) kısmı kadar kaldık." Dediler ki: "Ne kadar kaldığınızı Rabbiniz daha iyi bilir; şimdi birinizi bu paranızla şehre gönderin de, HANGİ YİYECEK TEMİZSE baksın, size ondan bir rızık getirsin; ancak oldukça nazik davransın ve sakın sizi kimseye sezdirmesin." (Kehf: 19)
ŞURA
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2013, 13:00:21 »

Bay kareteci: Tepkinizi anlamaya çalışalım, asmış oldugum listeden rahatsızmı oldunuz acaba! neden?  Listede sizi bana saldırmanızı gerektiren maddelermi gördünüz. Siz meselenin fıkhi boyutunu arartırırken bende günlük hayata yansıyan kısmını bilgi olarak astım

Size sordugum samimi soru sizi çok germiş anlaşılan yoksa siz meselenin fıkhi yönünü araştırırken günlük hayata yansıyan yönünü araştırmadınızmı

Cevabınızdan dagda bir keçiyle yaşamınıza devam ettiginiz ve çarşıdan yiyeceklerin temizinden aldıgınız anlaşılıyor. sizi yalanla itham edecek degilim  Ebu sufyan Allah korkusuyla olmasada çevresindeki insanlardan utancından dogruları söylemişken  sizinde insanların şahid oldugu bir konuda yalan söyleyeceginizi düşünmek istemem

Bay kareteci:Astıgınız yazılarda domuzun cüzleri üzerinde durmuşsunuz müşriklerin kestigi hayvanların cüzlerini siz farklımı degerlendiriyorsunuz? Tabi burada soru pıratik olsun diye jelatin üzerinde duralım

Şimdi malikiler domuzun derisi tabaklamakla temiz olur demişlerse bu görüşte olan maliki alimlerini haramı helalleştirmekle itham eden olmuşmu?

Tabaklanarak temizlenen bu deri acaba hangi alanda kullanılmış mum yapmak vede ayakkabı cilalamaktamı kullanmışlar? bu konuda benim bilgim yetersiz galiba deri deyince benim aklıma elbise ayakkabı içine yiyecekde konulabilen kab ve üzerinde namazda kılınabilen yer sergisi geliyor acaba malikiler bu domuz derisini nerede kullanmışlar bu konuda bilginiz varsa bizide aydınlatın inş.

Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.