HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Nisan 2024, 00:08:37

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Koca '‘'bu evden benim iznim dışımda çıkarsan boşsun’’ dese  (Okunma Sayısı 4811 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Ebu Zerr el-Muvahhid
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Aralık 2013, 21:06:48 »

Koca ’'bu evden benim iznim dışımda çıkarsan boşsun’’ dese kadın dışarı çıkmadan koca karısının dışarı çıkmasını yasaklasa, kadın daha sonra izinsiz olarak çıksa, kocanın yemini bozulur mu?
DARİMİ
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2014, 23:46:43 »

Cevap: Koca, hanımına ''bu evden benim iznim dışında çıkarsan boşsun'' derse bu genel olan bir sözdür. İzin vermediği anda çıkarsa boş olur.
Kocası zaten dışarı çıkmasını yasaklamış, izinsiz olarak çıkarsa boş olur çünkü koca yemin yapmamış boşamaya bağlamıştır.Yani Koca hanımına ''Benim iznim olmadan dışarı çıkarsan boşsun'' derse bu yemin değildir. Şartlı boşamadır.
Bu soru şöyle olması gerekir ''Kadın dışarı çıkmadan, koca karısının dışarı çıkma yasağını kaldırırsa ve kadında daha sonra izinsiz olarak dışarı çıkarsa boş olur mu?''
Hayır boş olmaz. Çünkü, kocası bu yasağı kaldırmıştır.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.