HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Nisan 2024, 11:20:20

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Insan ve Hayvan resimi boyamak  (Okunma Sayısı 11648 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Ömer ibni Hattab
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 26 Kasım 2013, 21:48:17 »

Yöneticilerden bu konuda bir aciklama rica ediyorum.

1. Insan ve Hayvan resimi boyarken o kisi Sirk islemis oluyormu?

2. Sirkler Heykel ve Put haline gelmeden önce Resim Cizmeknen mi basladi?

3. Kisi, Insan ve Hayvan Resmi cizerken, Ahiritte cizdigi Resime ona ruh ver diye azaba ugrayacakmis?
    Tabiki Insan ruh veremedigi icin bu yaptigi isden dolayi hep azap göreckmis? Bu konuda sahih hadisler varmi?

Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2013, 22:05:58 »

Soru: İnsan ve Hayvan resimi boyarken o kisi Sirk islemis oluyormu?

Cevap: İnsan ve hayvan suretlerinin belli olduğu resimleri boyamak şirk olmayıp, haramdır. Bunların dışında kalan ağaç, taş veya bitkilerin boyanmasında ve çizilmesinde herhangi bir mahsur yoktur.   

Soru: Sirkler Heykel ve Put haline gelmeden önce Resim Cizmekten mi basladi?

Cevap: İbn-i Abbas radiyAllahu anh;

"Sakın ilahlarınızı bırakmayın. "Ve'd", "Suva", "Yagus", "Yağuk" ve "Nasr" gibi putlarınızdan vazgeçmeyin" dediler." (Nuh: 23) ayetini zikrettikten sonra şöyle dedi:

"Bu isimler Nuh aleyhisselam'ın kavmindeki salih kimselerin isimleriydi. Bunlar öldükten sonra bu zatlara bağlı olanlar:

"Bunların resimlerini çizersek onlara baktığımızda ibadetlerimizi daha şevkle yaparız" diyerek onların resimlerini yaptılar. Daha sonra heykellerini de yapmaya başladılar. Zamanla dinlerini unutup bu putlara tapmaya başladılar." (Buhari)

3. Kisi, Insan ve Hayvan Resmi cizerken, Ahiritte cizdigi Resime ona ruh ver diye azaba ugrayacakmis? Tabiki Insan ruh veremedigi icin bu yaptigi isden dolayi hep azap göreckmis? Bu konuda sahih hadisler varmi?

Cevap: Evet, Ahirette kişiden yaptığı tavsirleri canlandırması istenecek ve o bunu yapamadığı için ondan bir canlı çıkıp onunla ona azap edilecektir. Bu konuda bir çok sahih hadis vardır.  Bu hadislerden bazıları şunlardır;

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

"Tasvir yapanlar kıyamet günü azab görecekler ve kendilerinden resmettiklerine can vermeleri istenecek fakat bunu yapamayacaklar. (Dolayısıyla yapamadıkları müddetçe azap görecekler.)" (Buhari, Müslim)

"Kıyamet gününde insanların en çok azab çekeni, tasvir yapanlardır. hayat verin denilecek." (Buhari, Müslim)

Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:

"Kıyamet gününde insanlardan en fazla azab çeken, Allah'ın yarattıklarına benzer şeyler yapanlardır." (Buhari, Müslim)

"Cehhemde bir ejderha çıkacak ve şöyle diyecek:

"Her Allah'tan başka ibadete layık ilah tanıyana, her zalim ve inatçı olana her her resim yapana azap etmekle görevlendirildim." (Tirmizi rivayet etti ve sahih dedi.)

"Muhakkak bu resimleri yapanlara kıyamet gününde azab edilecek ve onlara yaptığınız bu şeylere hayat verin" denilecek." (Buhari, Müslim)

İbn-i Abbas'dan, Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

"Tasvir yapanların hepsi ateştedir. Yaptıkları her tasvir için kendilerine işkence edecek bir canlı yaratılır." (Buhari, Müslim)

Allah-u Teâlâ bir kudsi hadiste şöyle buyuruyor:

"Benim yarattığım gibi yaratmaya yeltenenden daha zalim var mıdır? Bir buğday tanesi veya bir arpa ya da bir zerre yaratsınlar bakalım." (Buhari, Müslim)

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
koyuyeşil
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2013, 09:23:01 »

Allah'ın Selamı, rahmeti ve bereketi müslümanların üzerine olsun.

Kardeş, verdiğin cevabın sonunda paylaştığın kudsi hadis'i nasıl anlamak lazım.
Sanki insan ve hayvanların dışında Allah'ın ölü toprakları canlandırarak çıkardığı bitkileri de resmetmek gerekiyor! (Allah en doğrusunu bilir)

Allah-u Teâlâ bir kudsi hadiste şöyle buyuruyor:

"Benim yarattığım gibi yaratmaya yeltenenden daha zalim var mıdır? Bir buğday tanesi veya bir arpa ya da bir zerre yaratsınlar bakalım." (Buhari, Müslim)

Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2014, 11:49:27 »

Soru: Aşağıdaki kudsi hadisin nasıl anlaşılması gerekir? Sanki insan ve hayvanların dışında Allah'ın ölü toprakları canlandırarak çıkardığı bitkileri de resmetmemek gerekiyor! Allah-u Teâlâ bir kudsi hadiste şöyle buyuruyor:

Cevap: Allah (c.c) bu kudsi hadiste misal vermektedir. Yani en ufak buğday ve arpa tanesini dahi yaratmaya kadir olmadıkları halde Allah’ın yarattığı canlı insan ve hayvanları tasvir etmeye kalkışıyorlar. Hâlbuki onlar Allah’ın yarattığı insan ve hayvan gibi canlı varlıkları tasvir etmeye kalkıştıkları halde en ufak buğday ve zerreyi dahi yaratamazlar. Bu hadiste buğday, arpa ve cansız şeylerin resmedilmesinden bahsedilmemektedir. Hadiste kastedilen; onların ufacık bir buğday tanesini ve zerreyi dahi yaratmaktan acizdirler. Buğday, arpa ve cansız olan şeylerin resimlerini çizmekte bir sakınca yoktur.

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
Fahrun Nisa
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 17 Mart 2014, 18:56:50 »

Hidayete tabi olanlara Selam Olsun.. Bu soruya ilaveten şunu sormak istiyorum. Resim cizilirken birşey eksik olursa caiz dir diye biliyordum .. yaratılışindan farklı olursa misal! yapılan insan resiminde ağzı burnu yada kulağı bir yeri eksik bırakılırsa yinede caiz değilmidir??evet insan ve hayvan resmi yapmak haramdır lakin dediğim gibi birşey eksik olursa caizdir diye öğrendik bu bilgi yanlış bir bilgimi? (daha iyi anlaşılması için şöyle diyebilirim misal tüm gövde yapılıyor sa kafasına yüz yapılmaz, yada gövde yapılmadan sadece kafa yapılabilir gövdesiz) gibi
Fahrun Nisa
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 20 Mart 2014, 12:47:13 »

Yukardaki soruma acil cevap istiyorum. Okulda müslüman çocuk resim yapmıyor haram diye. Öğretmen aileyi arayıp bu konu hakkında görüşmek istiyor, öğretmene göre arap ve Türk müslümanlar var onlar yapıyor siz niye yapmıyor sunuz, şimdi bize randevu verildi haftaya, güya islam eğitmeni ile bizi görüştüreceklermis..benim kızımın yapmak istemediği sabun üstüne hayvan kafasıymış..Onların küfür olan bir çok amelinden uzak kalması yüzme derslerine katilmayisi aslında onları rahatsız ediyor ve şaşırtıyor du şimdi bu resim olayı bahane oldu.. Gelecek o belama ilmi bir cevap vermek istiyorum. Acil lütfen
Lokman 13
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2014, 00:58:49 »

Sitede cizgi film için araştırma yaptım aradığım cevabı bulamadım.
soru:1.çizgi filimlerinin hükmü normal çizilen resimlerin  hükmündemidir?
       2.Eğer aynı hükümdeyse bu durumda çizgi filim yapan haram işliyor ,aynı zamanda bu gibi filimler caiz  söylem ve görüntulerden oluşuyorsada seyredilmesi harammıdır?şimdiden teşekür ederim.
Vasat Ümmet
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 06 Mayıs 2014, 10:23:42 »

Sitede cizgi film için araştırma yaptım aradığım cevabı bulamadım.
soru:1.çizgi filimlerinin hükmü normal çizilen resimlerin  hükmündemidir?
       2.Eğer aynı hükümdeyse bu durumda çizgi filim yapan haram işliyor ,aynı zamanda bu gibi filimler caiz  söylem ve görüntulerden oluşuyorsada seyredilmesi harammıdır?şimdiden teşekür ederim.

Soru-1:çizgi filimlerinin hükmü normal çizilen resimlerin hükmündemidir?

Cevap-1:   Çizgi filmlerde çizilen karakterler yaşayan canlılara  (insan,hayvan gibi..)  benzetiliyorsa bunları çizmek haramdır ve çizenler haram işlemiş olur.

Soru- 2::Eğer aynı hükümdeyse bu durumda çizgi filim yapan haram işliyor ,aynı zamanda bu gibi filimler caiz söylem ve görüntulerden oluşuyorsada seyredilmesi harammıdır?şimdiden teşekür ederim.

Cevap-2: Bu tür çizimler yapan kişi haram işlemiş olur. Fakat bunları seyreden kişi, yapmış gibi haram işlemiş olmaz. Çünkü çizilmesinin yasak olduğunu bildiren delil vardır fakat seyredilmesini yasaklayan herhangi bir delil yoktur.

"Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahitler olasınız. Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun...
// Bakara:143//
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.