Hadis
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Kasım 2020, 00:35:31

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Hadis  (Okunma Sayısı 74797 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Eslemmm
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #60 : 05 Aralık 2013, 20:41:33 »

إن الله لَيُمْلي للظالِمِ حتى إذا أخَذَهُ لم يُفْلِتْهُ
بخاري

"Muhakkak ki Allah, zalime hemen ceza vermez. Onu yakaladığı zaman da bir daha bırakmaz."
Eslemmm
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #61 : 05 Aralık 2013, 20:46:56 »

Ebu Saîd el-Hudrî'nin-Allah ondan râzı olsun- rivâyet olundu-ğuna göre, Peygamber-sallAllahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmaktadır:

"Allah Teâlâ, cennet ehline: Ey cennet ehli!diye hitap buyurur.
Onlar: Ey Rabbimiz!Sana iki defa icâbet ederiz ve kullukta dâimiz.Hayır senin iki elindedir, derler.
Allah Teâlâ onlara:Râzı oldunuz mu? buyurur.
Onlar:Ya Rab! Nasıl râzı olmayalım? Sen bize mahlûkatından hiç kimseye verme-diğini ihsan buyurdun! derler.
Allah Teâlâ: Bundan daha kıymetlisini vereyim mi? buyurur.
Onlar: Ey Rabbimiz! Bundan daha kıymetli ne olabilir ki? derler.
Bunun üzerine Allah: Ben size rızâmı helâl kılıyorum ve artık bundan sonra sizlere ebediyen kızmam! buyurur."

Buhari-Müslim
Eslemmm
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #62 : 05 Aralık 2013, 20:48:48 »

Ebu Hureyre (r.a)’den rivayete göre, Rasulullah (s.a.s)

«Allah-u  Teâlâ şöyle buyurdu» demiştir.

«Her kim benim dostuma bilerek eziyet ederse ben de ona savaş ilan ederim. Kulum bana, kendisine farz kıldığım şeyleri yapmasından daha sevgili hiçbir yolla yaklaşamaz. Kulum bana nafile ibadetleriyle yaklaşmak ister. Nihayet ben onu severim. Öyle ki ben kulumu sevince onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olurum. Diliyle de her ne isterse muhakkak onları da kedisine veririm. Bana sığınmak isteyince de muhakkak kulumu korurum. Ben olmasını dilediğim hiçbir şey hakkında mü’minin ölümü karşısındaki tereddütüm gibi tereddüt etmedim. Çünkü kulum ölümden hoşlanmıyor. Ben de kuluma acı verecek şeyi sevmiyorum.»       

(Buhari)
Eslemmm
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #63 : 05 Aralık 2013, 20:53:20 »

Rasulullah (s.a.s) müşriklerle savaşan bir müslümana baktı. O, öyle bir kişiydi ki; hiçbir müslümanın yardımı olmadan müşriklerle çok şiddetli bir şekilde çarpışıyordu.

Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s) şöyle dedi:

"Kim cehennem ehlinden birine bakmayı arzu ederse, bu adama baksın."

Bir müslüman onu takip etti. Bu kişi müslümanlardan hiç kimseye ihtiyaç duymadan devamlı olarak müşriklerle savaştı. Ta ki yaralanıncaya kadar... Bu adam ölümde acele etti. Öyle ki; kılıcın keskin olan ucunu iki memesi arasına koydu ve ona yaslandı. Böylece kılıç, arka taraftan iki omuzunun arasından çıktı ve bu şekilde kendini öldürdü.

Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:

"İnsanlar arasında bir sınıf insan vardır ki, halkın gördüğü kadarıyla cennetliklerin amellerini işler. Halbuki o, cehennemliktir. Yine bazı insanlar vardır ki, halkın gördüğü kadarıyla cehennemliklerin amellerini işler ama o, cennetliklerdendir."

(Buhari-Müslim)
ebu eyyub-el ensari
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #64 : 05 Aralık 2013, 22:30:20 »

Resulullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem:

"tevbe kapısı kapanmadan Hicret kapısı kapanmaz. Tevbe kapısı ise kıyamete kadar açıktır." buyurdu.
ebu eyyub-el ensari
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #65 : 05 Aralık 2013, 22:33:22 »

Ebu Hureyre (r.a)’den Rasulullah(s.a.v) şöyle  buyurmuştur:

Allah(c.c) şöyle buyuruyor Ben, şirk koşanların koştukları şirkten beriyim Kim bana başka birini eş koşarak amel işlerse onu işlediği amel ve şirk ile baş başa bırakırım   (Müslim
)
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #66 : 08 Aralık 2013, 20:41:26 »

“La İlahe İlla Ente, Subhaneke İnnî Kuntu Mine’z-Zalimîn.”

Duanın Manası: “Allah’ım! Senden başka hakkı ile ibadet olunan hiçbir ilah yoktur. Seni tüm noksan sıfatlardan tenzih ederim. Kuşkusuz ki ben zâlimlerden oldum.”

Tirmizi 3734

ihsankar
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #67 : 28 Mart 2015, 23:22:16 »

"Size mükemmel bir fıkıh alimini haber vereyim mi? Allah'ın rahmetinden insanların ümidini kesmeyen ve merhametinden onları ümitsizliğe götürmeyen, Allah'ın tuzağından onları emin kılmayan ve dünyaya rağbet için Kur'ân'ı bırakmayan kimsedir. Haberiniz olsun anlaşılmayan bir ibadette, üzerinde düşünülmeyen ilimde hayır yoktur." (Kenzu’l-ummal, 10/28943; Darimi, Mukaddime, 29)
ihsankar
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #68 : 28 Mart 2015, 23:27:30 »

"Ahir zamanda bir kavim ortaya çıkar. Cahiller başa geçerek insanlara fetvâ verirler. Böylece hem kendileri sapar hem de başkalarını saptırırlar." (Buhari, İlim, 34; Müslim, İlim, 13Tirmizi, İlim, 5)
ihsankar
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #69 : 28 Mart 2015, 23:30:42 »

"Allah Teâlâ, ilmi kullardan soymak suretiyle çekip almaz. Ancak ilmi, âlimleri almak suretiyle ortadan kaldırır. Allah hiçbir âlim bırakmayınca da, insanlar bir takım cahil başlar edinirler ve onlara sorular sorarlar, onlar da ilimsiz fetva verirler. Bu yüzden de hem kendileri saparlar hem de başkalarını saptırırlar." (Buhari, İlim, 34; Müslim, İlim, 13, 14; Müsned, 2/162)
ihsankar
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #70 : 03 Nisan 2015, 21:38:14 »

فقد حدثنا / أبو بكر بن أبي شيبة حدثنا / يزيد بن هارون حدثنا / عبد الملك بن قدامة الجمحي عن / إسحق بن أبي الفرات عن / المقبري عن / أبي هريرة قال : قال رسول الله صلى الله عليه وسلم : [ سيأتي على الناس سنوات خداعات يصدق فيها الكاذب ويكذب فيها الصادق ويؤتمن فيها الخائن ويخون فيها الأمين وينطق فيها الرويبضة قيل وما الرويبضة قال : الرجل التافه في أمر العامة ] ( صحيح ) - الصحيحة 1887 صحيح / ابن ماجة : 2 رقم الحديث 3261 الصفحة
Ebu Hüreyre (r.a.) dedi ki: Allah Rasülü (s.a.v.) şöyle dedi:
“İnsanlara öyle aldatıcı yıllar gelecek ki, o yıllarda yalancılar tasdik edilecek, doğru konuşanlar yalancı ilan edilecek. Yine o yıllarda haine güvenilecek, güvenilir kimseye de hain denilecek. Bu dönemde “ruveybide” konuşacaktır.
“Ruveybida” kimdir?’’ diye soruldu.
‘’Amm işinde (halkın işlerinde) konuşacak değersiz (tefih) kişidir." denildi. 

AllahKulu
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #71 : 25 Mayıs 2015, 07:08:17 »

Ebu Hureyre (r.a)’nin rivayet ettiği bir hadiste Rasulullah (a.s) şöyle buyurmuştur:

“Kişinin kendisini ilgilendirmeyen şeyi terk etmesi, dininin güzelliğindendir.”

(Tirmizi: 2317, İbn Mace: 3976, Malik: c.2/903)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |