Hadis
HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Kasım 2020, 00:29:19

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: 1 2 [3] 4 5   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Hadis  (Okunma Sayısı 74796 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #30 : 17 Kasım 2013, 12:13:07 »

Konu : Korku Hakkında
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim korkarsa akşam karanlığında yol alır. Kim akşam karanlığında yol alırsa hedefine varır. Haberiniz olsun Allah`ın malı pahalıdır, haberiniz olsun Allah`ın malı cennettir."
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #31 : 17 Kasım 2013, 12:13:28 »

Hadis : Resulullah (sav) bir gün elimden tuttu ve şu açıklamayı yaptı: "Allah toprağı cumartesi günü yarattı. Ondaki dağları pazar günü yarattı; ağaçları pazartesi günü yarattı. Mekruhları salı günü yarattı. Nuru çarşamba günü yarattı ve onda hayvanları perşembe günü yaydı. Hz. Adem (a.s)`i cuma günü ikindi vaktinden sonra, ikindi ile gece arasındaki gündüz vaktinin en son saatinde en son mahluk olarak yarattı."
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #32 : 17 Kasım 2013, 12:13:56 »

Konu : Alemin Yaratılışı Hakkında
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Güneş ve Ay kıyamet günü sarılırlar."
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #33 : 17 Kasım 2013, 12:14:24 »

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cehennem, Rabbine şikayet ederek dedi ki: "Ey Rabbim, bir kısmım diğer kısmımı yiyor." Bunun üzerine ona iki nefese izin verdi: Bir nefes, kışta, bir nefes de yazda, işte bu (yaz nefesi), en şiddetli şekilde hissettiğiniz hararettir. Öbürü de (kışta) en şiddetli bulduğunuz soğuktur."
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #34 : 17 Kasım 2013, 12:14:47 »

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah Teala, Hz. Adem (a.s)`i yarattığı ve ruh üflediği zaman, Adem hapşırdı ve elhamdülillah diyerek, izni ile Teala`ya hamdetti, Rabbi de ona: "Ey Adem, yerhamukAllah (Allah sana rahmet etsin), (mukarreb) meleklerden şu oturan gruba git ve "Esselamu aleyküm" de!" dedi. (Hz. Adem öyle yaptı. Hitab ettiği melekler): "Ve aleyke`s-selamu ve rahmetullahi ve berekatuhu!" diye karşılık verdiler. Sonra Adem (a.s) Rabbine döndü. Rabbi ona: "Bu cümle senin ve evladlarının aralarındaki selamlaşmadır" dedi. Allah Teala hazretleri, elleri kapalı olduğu halde Adem`e: "Dilediğini seç" dedi. Hz. Adem: "Rabbimin sağ elini seçtim! Rabbimin iki eli de sağdır, mübarektir" dedi. Sonra Allahu Teala hazretleri sağ elini açtı. İçinde Hz. Adem ve onun zürriyeti(nin emsalleri) vardı. Hz. Adem (a.s): "Ay Rabbim, bunlar nedir?" dedi. Rabb Teala: "Bunlar senin zürriyetindir" dedi. Her insanın iki gözünün arasında ömrü yazılıydı. Aralarında biri hepsinden daha parlak, daha nurlu idi. Hz. Adem: "Ey Rabbim! Bu kimdir?" dedi. Rabb Teala hazretleri: "Bu senin oğlun Davud`dur. Ben ona kırk yıllık ömür takdir ettim" dedi. Adem aleyhisselam: "Ey Rabbim onun ömrünü uzat!" talebinde bulundu. Rabb Teala: "Bu ona takdir edilmiş olandır!" deyince. Adem: "Ey Rabbim, ben ona kendi ömrümden altmış senesini verdim" diye ısrar etti. Bunun üzerine Rabb Teala: "Sen ve bu (talebin berabersiniz)." buyurdu. Sonra Adem cennete yerleştirildi. Allah`ın dilediği kadar orada kaldı. Sonra cennetten (arza) indirildi. Adem burada kendi ecelini yıl be-yıl sayıp hesaplıyordu. Derken ölüm meleği geldi. Hz. Adem (a.s) ona: "Acele ettin, erken geldin. Bana bin yıl ömür takdir edilmiştir" dedi. Melek: "İyi ama sen oğlun Davud`a altmış senesini verdin" dedi. Ne var ki O bunu inkar etti, zürriyeti de inkar etti; o unuttu, zürriyeti de unuttu." Resulullah (sav) ilave etti: "O günden itibaren yazma ve şahidlik emredildi."
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #35 : 17 Kasım 2013, 12:15:16 »

Konu : İmamlar Kureyş`tendir
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "İnsanlar bu işte Kureyş`e tabidirler. Müslümanları Müslüman olanlarına, kafirleri kafir olanlarına tabidirler, insanlar madenler gibidir. Cahiliyede hayırlı olanlar fıkhı öğrenirlerse İslam`da da hayırlıdırlar. Bu işe en çok nefret edenleri insanların en hayırlısı bulacaksın. Onlar (rızaları hilafına) içine düşmedikçe buna talib olmazlar"
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #36 : 17 Kasım 2013, 12:15:37 »

Konu : İmamlığı Ve Emriliği Sahih Olanlar
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Beni İsrail`i peygamberler (as) idare ediyorlardı. Bir peygamber ölünce onun yerine ikinci bir peygamber geçiyordu. Ancak, benden sonra peygamber yok. Ama ardımdan halifeler gelecek ve çok olacaklar. Orada bulunanlar: "(Onlar hakkında) bize ne emredersiniz?" diye sordular. "Önceki biatınıza sadakat gösterin. Onlara haklarını verin. Onlar üzerindeki haklarınızı (eda etmedikleri taktirde, kendilerinden değil) Allah`tan isteyin. Zira Allah Teala, idareleri altındakilerin hukukunu onlardan soracaktır" buyurdu.
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #37 : 17 Kasım 2013, 12:16:09 »

Konu : İmam Ve Emire İtaatin Vacib Oluşu
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bana itaat etmişse mutlaka Allah`a itaat etmiştir. Kim de bana isyan etmiş ise, mutlaka Allah`a isyan etmiştir. Kim emire itaat ederse mutlaka bana itaat etmiş olur. Kim de emire isyan ederse mutlaka bana isyan etmiş olur."
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #38 : 17 Kasım 2013, 12:16:37 »

Konu : Namazın Sekiz Şartı - Setr`ül Avret
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Omuzunuzu da örtmeyen -veya şöyle demişti bir parçası iki omuzunuzu da örtmeyen- tek parçadan müteşekkil kumaş içerisinde kimse namaz kılmasın."
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #39 : 18 Kasım 2013, 17:20:06 »

Konu : Cemaatin Fazileti
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kişinin cemaatle kıldığı namazın sevabı evinde ve çarşıda (iş yerinde) kıldığı namazından yirmibeş kat fazladır. Şöyle ki, abdest alınca güzel bir abdest alır, sonra mescide gider, evinden çıkarken sadece mescid gayesiyle çıkmıştır. Bu sırada attığı her adım sebebiyle bir derece yükseltilir, bir günahı affedilir. Namazı kıldı mı, namazgahında olduğu müddetçe melekler ona rahmet okumaya devam ederler ve şöyle derler: "Ey Rabbimiz buna rahmet et, merhamet buyur." Sizden herkes, namaz beklediği müddetçe namaz kılıyor gibidir.
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #40 : 18 Kasım 2013, 17:20:36 »

Konu : Cemaate Devam Vacibtir
Hadis : Resulullah (sav)`a ama bir zat gelerek: "Ey Allah`ın Resulü! Beni mescide kadar getirecek bir rehberim yok!" diyerek Aleyhissalatu vesselamdan (namazı evinde kılmak için) ruhsat istedi. (O da izin verdi.) Adam geri dönünce, Resulullah (sav) onu çağırtarak: "Ezanı işitiyor musun?" diye sordu. Adam: "Evet!" deyince: "Öyleyse icabet et" dedi (ve evde kılmaya izin vermedi.)
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #41 : 19 Kasım 2013, 20:01:14 »

Allah Resulü SallAllahu Aleyhi ve Sellem buyurdu:

"Ben ve yanakları solmuş dul kadın, kıyamet gününde, yan yana iki parmak gibi beraber olacağız. Mevki ve güzellik sahibi bu kadın, kocasından dul kalmıştır. Kendini yetimlerine adamış ve bu durum onlar evleninceye, ya da ölünceye dek böyle devam etmiştir."

İbn Mâlik (R.A) Ebû Dâvud (R.A)

Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #42 : 19 Kasım 2013, 20:14:27 »

“Ensârdan bir zat Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a (hafızasını) şikayet ederek dedi ki: “Ey Allah’ın Resûlü! ben senden hadis işitiyorum, çok hoşuma gidiyor, ancak hafızamda tutamıyorum. Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) ona şu cevabı verdi:

“Sağ elini yardıma çağır!” ve eliyle yazma işareti yaptı.”

[Tirmizî, İlm 12, (2668).]
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #43 : 19 Kasım 2013, 20:15:07 »

Hediyeleşin, zira hediye, kalpteki kuşkuları giderir. Komşu kadın, komşusu kadından gelen (hediyeyi) hakir görmesin, bir koyun paçası parçası olsa bile.”

Kütübü Sitte – Hadis No: 5780
Said Kartal
Tecrübeli Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #44 : 19 Kasım 2013, 20:15:47 »

“Müşrik olarak ölenle, bir müslümanı haksız yere öldüren hariç, Allah bütün günahları affedebilir.”

[Ebu Dâvud, Fiten 6, (4270)]
Sayfa: 1 2 [3] 4 5   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

.....DAVETULHAK.....HAKKA DAVET FORUMU.....

| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | İmode | Rss Haber |