HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Nisan 2024, 22:55:48

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: su kadinin hukmu nedir?  (Okunma Sayısı 18052 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ebu amara
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Ekim 2013, 00:22:09 »

kadin kocasini kiskandigindan dalayi onun  ikinci esi almamasini isterse bu kadinin hukmu ne olur?
Veya keske bizim seriatimizde boyle bir sey caiz olmasaydi diye dusunurse hukmu ne olur?
Yada soyle derse diger hanimi getirirsen ben direk babamin evine giderim derse hukmu ne olur?
Yada sen bir daha evlenirsen ben sana hayati zehir ederim derse hukmu nedir?
Bunlarin hepsinin ayri ayri hukumlerini aciklarmisiniz.

Vasat Ümmet
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2015, 11:29:26 »

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Soru: kadin kocasini kiskandigindan dalayi onun  ikinci esi almamasini isterse bu kadinin hukmu ne olur?

Cevap: Kadının kocasının ikinci eş almasını istememesi, normal bir şeydir. İstememesi başka, karşı gelmesi başkadır. Önemli olan; bu hükme karşı gelmemesidir. Çünkü kocanın ikinci bir evlilik yapması, caiz olan bir durumdur.
Bu durum neticesinde bu hükme sabredip karşı gelmemesi ve yine, kocasına bundan dolayı eziyet vermemesi gerekir. Elbette bu davranış, iman eden bir kadının ahlâkını ortaya koyacaktır!
Eğer ki kadın kendi hakkını alamazsa o zaman kızma, üzülme ve karşı çıkma hakkına sahiptir.

Soru: keske bizim seriatimizde boyle bir sey caiz olmasaydi diye dusunurse hukmu ne olur?

Cevap: Böyle diyen kimsenin hükmü kâfirdir. Zira din tamamlanmıştır. Müslüman olan kişinin bu hükme karşı kayıtsız şartsız en iyi hüküm olduğuna dair iman etmesi gerekir. Aksi hâlde bu kimsenin imanından söz edilemez..!  

Soru: Yada soyle derse diger hanimi getirirsen ben direk babamin evine giderim derse hukmu ne olur?

Cevap: Böyle diyen kişinin hükmü kâfirdir. Bu kimsenin Allah (c.c)'ın hükmüne karşı geldiği aşikârdır.
Kadın: ‘’Ben Allah'ın hükmüne karşı gelmiyorum ama babamın evine giderim’’ derse gene hükmü aynıdır çünkü bu, apaçık Allah (c.c)'ın hükmüne karşı gelmektir.
Aynı şekilde: ’'Evlenceksen beni boşa’’ sözü de, küfür olan bir sözdür.
Bu söz şuna benzer: ‘’Bu elmayı yersen eğer beni boşa!’’ Kişinin elma yemesi, ona zarar vermez. Bu, helal bir şey yaptığından dolayı haram bir şey istemektir. Bu ise apaçık olan bir küfürdür.

Soru: Yada sen bir daha evlenirsen ben sana hayati zehir ederim derse hukmu nedir?

Cevap: Böyle diyen bir kişinin hükmü kâfirdir. Çünkü Bu, Allah (c.c)’ın hükmüne karşı gelmektir. Nice hanımlar lafta hükmü kabul ettiğini söyler fakat pratikte bu hükme karşı gelmektedirler!
Gerçekten imanlı olan bir hanım bilir ki: İkinci evlilik nasip meselesidir. Allah yazmışsa zaten olacaktır. Allah (c.c) yazmamışsa olmayacaktır.
Allah (c.c) evlenmek isteyen hanıma seçme hakkı vermiştir. İster bekâr, ister evli birisini seçer. Ama evlenmiş olan bir kadının, eşinin başka birisiyle evlenmesini engelleme hakkı yoktur. Koca evlenirken birinci eşinden izin alması gerekmez. Kocanın başka bir evlilik yapması, kadının iznine bağlı değildir. Erkek isterse hanımına söyler, isterse söylemez. Kadın bundan dolayı kocasına tavır alamaz.
Eğer ki koca adaleti gözetmezse veya zulmederse tavır alır ama itaatsizlik yapamaz bu ayrı bir meseledir.

"Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahitler olasınız. Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun...
// Bakara:143//
MaviDeniz
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2015, 22:34:35 »

Eğer evlenmeden önce evlilik sözleşmesi olarak Eğer ikinci bi Evlilik yaparsan Ayrılacağız. Çünkü bu yükü ben kaldıramam derse ne olur? Veya evli bir kadının kocası ikinci evlilik yaparsa ama o yük ona ağır gelirse ne olacak? Kolay birşey değildir. Eğer kendisi için piskoloji bir rahatsızlığa sebeb olursa. İkinci bi kadınla oturacak sohpet edecek ilgi ve sevgi gösterecek. Bazı kadınlar bu yükü kaldırabilir ama başkaları için üzüntü ve keder. Tabiki Allah buna müsaade etti bunun hiçbir müslüman kadının erkeğin itirazı olamaz.
-Zemahşeri-
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 05 Haziran 2015, 23:22:32 »

Hidayete erenlere selam olsun..

Kadının Allah’ın emrine karşı razı gelmemesinin küfür olduğu aşikardır. Yalnız kadın eşinin ikinci evliliğine razı olmamayı başka gerekçelere dayandırıp bunu kabul etmeme cihetinde bulunabilir mi? Yani bunda tefsilat varmı?

Geçmiş zamanda Allahualem ya Buhari yada Müslimde okumuştum. Hz.Ali  (r.a)  evlenmek istemiş lakin hz.Fatıma (r.a) buna şiddetle karşı çıkmıştır. Ve Rasulullah (s.a.s) de hz.Fatımanın (Kızı)  tarafında yer almış bu sebeple bu evlilik gerçekleşememiştir. Bu istisnayi bir durummudur? yoksa bu meselede başka hikmetler var mıdır? Yani bu meselede tefsilat nedir? Bu güncel bir konudur kardeş İnşaAllah teferuatlı açıklarsanız iyi olur ..

Sorduğum soruya tam olarak cevap vermeniz için meseleyi biraz daha açacak olursak; Şöyle ki;

Diyelim ki;

1-Kadın eşinin bu evlilikten dolayı kendisini ihmal edeceğinde endişe ederse buna karşı çıkabilir mi?

2-Kadın ikinci eş olacak kadının karakterist yapısını biliyorsa ve bu kadının ileride  eşine zara vereceğini düşünerekten karşı çıkabilir mi?

Yani kadın karşı çıkma illetini Allah’ın emrine razı olmamaya değil başka bir takım dünyalık gerekçelere dayandırabilir mi?........ Wesselam....
MaviDeniz
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Haziran 2015, 05:22:30 »

Burda hep sizin hülümleriniz var alimlere ait fetva yokmu?
aycicek
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 06 Haziran 2015, 15:02:46 »

Ek soru:
Ben eşimin ikinci eş almasına izin vermem. İkinci eş alacak olursan beni boşat derse, bu kişiyi hükmü nedir?
Alkame
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2015, 13:30:42 »

MaviDeniz, ya üslubunuzu düzeltirsiniz yada sizi engellerim. Burada kimseyi zorla tutmuyoruz. Cevaplarımız gecikiyorsa elbet bir sebebi vardır. İmam Şafii (rh.a)'ye sorulan bir soru üzerine İmam Şafii (rh.a) üç gün mühlet ister ve üç günün sonunda cevaplar. Soru soran kişi, İmam Şafii (rh.a)'ye asla sizin gösterdiğiniz üslubu göstermedi ki olması gerekende budur zaten. Size tavsiyem bu şekil bir üslupla bir yere varamazsınız. Biraz sabır gösterin.

MaviDeniz
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 07 Haziran 2015, 18:05:21 »

Benim sıkıntım herkesin çıkıp biz müslümanız deyip kafasına göre hüküm vermesi. Allah rasulunün hadislerinde putun satışı haram deniliyor hiçbiyerde bulamadığım hükmü siz ilan ediyorsunuz ve küfür diyorsunuz. Bu şekilde Ümam hanefi ibn qayyım gibi alimleri tekfir ediyorsunuz. Etmiyorsanız Keni akidenizde çelişiyorsunuz. İslam  kimsenin oyuncağınız değil
MaviDeniz
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 07 Haziran 2015, 19:05:21 »

Avam delilden anlamaz mı? I zaman ne diye delil var sadece alimlere mı? Aklı başında olan herkes delilden anlar Allahın inzi ile. Siz yeterki kuran ve sünnete bulamadığımız şeyleri kuran ve sünnetten mış gibi göstermeyin. Tartışma salonunda halen Put Satmak konusuna bana cevap gelmedi çünkü verenilecekleri bi cevapları yok
caferi sadık
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 07 Haziran 2015, 20:24:01 »

"avvam elbette delilden anlamaz şimdi anlamadığın gibi"

sami yukarıda aktarmış olduğum sözünüzü genel olarak herkes için mi söylüyorsunuz yoksa sadece mavi deniz isimli üye için mi geçerli ?
akliselim
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 07 Haziran 2015, 21:15:10 »

Avam delilden anlamaz mı? I zaman ne diye delil var sadece alimlere mı? Aklı başında olan herkes delilden anlar Allahın inzi ile. Siz yeterki kuran ve sünnete bulamadığımız şeyleri kuran ve sünnetten mış gibi göstermeyin. Tartışma salonunda halen Put Satmak konusuna bana cevap gelmedi çünkü verenilecekleri bi cevapları yok
Avamların da seviyeleri farklıdır. Ama sen anlamazsın. Anlasaydın, muslümanlara nisbet etiğin hüküm hakkında ilk önce küfrün illetin sorardın. sonra delil sorardın. Sen dinin aslı ne olduğundan halen bilğin yok, kalkıyorsun burda kimseye akıl öğretmeye çalışıyorsun.
Sana kaç soru soruldu, cevap vermekten aciz olduğun açıktır. Hiç bir soruya cevap veremedin. Bu sitenin yöneticileri senin gibi fasih değildirler. umurum anlata bildim.
ibn qayimin 'Şeytanın hileleri' kitabında bu getirdiğin yarım yamalak iktibastan hariç bir şey okudun mu. 10 sane 20 sane arabça bilmem ne... Ne biliyorsun da muslümanların hakkında konuşuyorsun. Zandan başka bir şey sarfetmedin ki. Böyle insanlar kalplerinde hastalıklar olanlardır, ve Alla c.c. hastalıkların artırır. Allah sana belki de selim akıl vermişti. Ama sen bunu hafiz edemedin görüldüğü gibi. Allah hidayet versin sana. darulçulardan bahsediyorsun, ama sen onları geçmişsin merak etme.

caferi sadık
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 07 Haziran 2015, 23:54:57 »

"şimdi anlamadığın gibi" sözüm genele değildir."fakat avam delilden anlamaz sözüm genel olarak avam içindir."

Avam kimseler genel olarak delilden anlamazlar diyorsunuz bunu neye göre genelleştiriyorsunuz ? . Eğer avam delilden anlamıyorsa tebliğe muhatab bir kimseye islamı anlatılırken ne anlatıyorsunuz ?. Bunu bir örnek olarak veriyorum  burada meselenin daha açık olması açısından şöyle demeniz gerekmezmi ?  . Herkesin manasını anlayabileceği deliller vardır buna avamlarda dahildir.  Birde sadece manasını alimlerin anlayabileceği deliller vardır . Bu tür delilleri anlamak için ilimde ilerlemiş olmak gerekir. !
caferi sadık
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 08 Haziran 2015, 19:13:37 »

]Cevap: Bu Milet cedel yapmayı ne kadarda seviyor ağzı olan konuşuyor. sözüm genel olarak avam içindir”sözün manası nedir imam?
Tebliğe gelince:Kişinin Müslüman olması için
gereken iki şart vardır “tağutu red ve Allaha iman” bu iki şartı tebliğ ederken alimlerin fetvasına ihtiyaç var mı? cevap ver imam.

Hangi sözüme binaen cedelleştiğimi söylüyorsunuz .Aksine burada söylemiş olduğunuz söz kapalı bir söz olduğu için manasının açıklanması yeterli aslında mesele bu kadar. Ama sanırım siz "cedelleşmeyi" sevdiğiniz için  konuyu  başka taraflara çekiyorsunuz . Evet burada size katılıyorum bir kişinin müslüman olması için öncelikle tağudu reddetmesi sonrasında Allaha iman etmesi gerekir. Ancak sizin "sözüm genel olarak avam içindir " bu sözünüze bakan bir kişi bütün avamlar delilden anlamazlar o zaman biz bunlara tağudu anlatalım nasıl Allaha iman edilir bunu anlatalım yeter delil vermeye gerek yok  diyebilirler. işte burada size düşen sadece bu sözünüzü biraz açmak . Aslında bunu bir örnek olarak yazdığımı belirtmiştim ancak sorunuza cevap olarak ; Burada alimlerin fetvasına ihtiyaç yok bilakis alimler bu dini tebliğ etmekle görevlidirler.

Cevap: “ Hangi manada anlamak istiyorsan öyle olsun.
Neyse mavi deniz miydi neydi ortan kayboldu herhalde o zaman sorularımı sana sorayım

Burada "Hangi manada anlamak istiyorsan öyle olsun." demişsiniz . Bu sözünüz aslında sözünüzün manası kapalı olduğunu kabul ettiğinizi  gösteriyor.

eğer avvam değilsen o zaman avvam olmadığını bize ispat et ilminle?

Bu mesajım atacağım üçüncü mesaj olacak inş ama ilk iki mesajda  avam olmadığımı yada ilimde ilerlemiş olduğumu yazdığım  bir mesaj yok .

yoksa kafire tapsın diye put satılır mı diyorsun?
kadın Allahın emrine karşı gelerek kocasının evlenmesini engelediğinde müslüman mı kalır diyorsun?
mutlak olarak Allahın emrine karşı çıkanların kafir olması için alimlerin fetvasımı gerekir? bizleri aydınlat imam.

Sizde iyi  biliyorsunuz ki bu soruların muhatabı aksini iddia edenlerdir. Bu soruları bana yöneltmekle benimde mavi deniz isimli üyenin destekçisi yada aynı fikirde olduğumu söylemiş oluyorsunuz . "Kusura bakmayın ama burada baltayı taşa vurdunuz" !
Vasat Ümmet
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 04 Eylül 2015, 13:46:29 »

Soru: Eğer evlenmeden önce evlilik sözleşmesi olarak Eğer ikinci bi Evlilik yaparsan Ayrılacağız. Çünkü bu yükü ben kaldıramam derse ne olur? Veya evli bir kadının kocası ikinci evlilik yaparsa ama o yük ona ağır gelirse ne olacak? Kolay birşey değildir. Eğer kendisi için piskoloji bir rahatsızlığa sebeb olursa. İkinci bi kadınla oturacak sohpet edecek ilgi ve sevgi gösterecek. Bazı kadınlar bu yükü kaldırabilir ama başkaları için üzüntü ve keder. Tabiki Allah buna müsaade etti bunun hiçbir müslüman kadının erkeğin itirazı olamaz.

Cevap: Bir kadın evlenmeden önce evleneceği kişiye böyle bir şart koşarsa ve evleneceği kişi de bu şartı kabul ederse, bazı âlimlere göre şart geçerli olur. Bazı alimlere göre ise, şart geçerli değildir. Şart geçerli diyen âlimlere göre; böyle bir şart koşan kadın kocasından boşama hakkına sahip olur. İsterse bu hakkını kullanır, isterse kullanmaz. Eğer İslâm devleti varsa buna kadı hüküm verir. İslâm devleti yoksa kadın kocasına: "Daha önce seninle bir anlaşma yaptık fakat sen anlaşmaya riayet etmedin. Bana boşama hakkı çıkmıştır, boşanmak istiyorum" diyebilir.
Şart geçerli değildir diyen âlimlere göre; kadın her ne kadar böyle bir şart koşmuş olsa da bu şart, batıl olduğu için geçersizdir. Bu görüş, en kuvvetli görüştür. İkinci evliliğin kadına günah işleyecek kadar  ağır gelmesi, imanın zayıf olduğunun bir göstergesidir. Kadına bu durum ağır gelse bile sabretmesi ve günah işlememesi gerekir. Ağır geldiği hâlde Allah (c.c) için sabrederse mutlaka sevabı artar. Kocası kadına bir zulüm yapmadığı müddetçe ikinci evlilik yapması sebebiyle suçlu değildir. Kadın, kocasına ikinci evlilik yapmasından dolayı zulmederse, haram işlemiş olur. Bu durum bir kadın için elbette kolay bir şey değildir ama Allah (c.c) çoğul evlilik için izin verdiğine göre demek ki kadın tabiatı olarak bu yükü kaldırabilir. Eğer ki bu durum psikolojik rahatsızlığa sebep oluyorsa, bu kadın kendine zarar veriyor demektir. Bu yükü kaldırmayan kadın, ya fıtratı bozuk ya bencil ya da imanı zayıf olan bir kadındır. Kadınların birbirlerini kıskanması normal olan birşeydir. Bunu Rasûlullah (s.a.s)’in zamanında da görmek mümkündür. Kıskançlık insanın tabiatında vardır. Fakat koca eşine hakkını veriyor diye kadın kıskanıp kocasına veya ikinci eşine zulüm ederse haram işlemiş olur..

Soru: Burda hep sizin hülümleriniz var alimlere ait fetva yokmu?

Cevap: Bu İslam'a göre verdiğimiz bir fetvadır. Eğer verdiğimiz fetvayı beğenmediysen veya bu fetva sana ağır geldiği için başka âlimin hoşuna giden bir fetvasını arıyorsan, bulamazsın. Başka âlimlerden ne gibi fetvalar bekliyorsun? ‘’Kocandan ayrılabilirsin’’ veya ‘’çoğul evliliği yasaklayalım’’ dememizi mi bekliyorsun?

Bu şuna benzer: İnsan bir âlime gider bir fetva sorar, verilen fetva nefsine ağır gelir sonra gider başka âlime. İşte bu, kendi nefsine uygun bir fetva aramaktır, münafığın alametidir. Bizim verdiğimiz fetva, delillere ve İslam'a uygun olan bir fetvadır. Bunun aksini diyen bir âlim yoktur. Eğer varsa buyurun gösterin!

"Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahitler olasınız. Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun...
Vasat Ümmet
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 20 Eylül 2015, 23:22:27 »

Soru: Hidayete erenlere selam olsun..Kadının Allah’ın emrine karşı razı gelmemesinin küfür olduğu aşikardır. Yalnız kadın eşinin ikinci evliliğine razı olmamayı başka gerekçelere dayandırıp bunu kabul etmeme cihetinde bulunabilir mi? Yani bunda tefsilat varmı?
Geçmiş zamanda Allahualem ya Buhari yada Müslimde okumuştum. Hz.Ali (r.a) evlenmek istemiş lakin hz.Fatıma (r.a) buna şiddetle karşı çıkmıştır. Ve Rasulullah (s.a.s) de hz.Fatımanın (Kızı) tarafında yer almış bu sebeple bu evlilik gerçekleşememiştir. Bu istisnayi bir durummudur? yoksa bu meselede başka hikmetler var mıdır? Yani bu meselede tefsilat nedir? Bu güncel bir konudur kardeş İnşaAllah teferuatlı açıklarsanız iyi olur ..
Sorduğum soruya tam olarak cevap vermeniz için meseleyi biraz daha açacak olursak; Şöyle ki; Diyelim ki;1-Kadın eşinin bu evlilikten dolayı kendisini ihmal edeceğinde endişe ederse buna karşı çıkabilir mi?2-Kadın ikinci eş olacak kadının karakterist yapısını biliyorsa ve bu kadının ileride eşine zara vereceğini düşünerekten karşı çıkabilir mi?Yani kadın karşı çıkma illetini Allah’ın emrine razı olmamaya değil başka bir takım dünyalık
gerekçelere dayandırabilir mi?........ Wesselam....

Cevap: Evet, tafsilat vardır. Eğer ki kadının kocasının ikinci evlilik yapmasını istememesi meşru bir sebebe dayanıyorsa, bunda bir sakınca yoktur. Kocanın eşine zulmetmesi veya hakkını vermemesi gibi durumlarda ikinci evliliğe kadın karşı çıkabilir. Ama kadın kıskandığın için karşı çıkamaz, çünkü bu meşru bir sebep değildir!

Bu hadise, sahih olan bir hadisedir. Rasûlullah (s.a.s)’ın karşı gelmesinin sebebi, Ali (r.anh) Ebu Cehil'in kızıyla evlenmek istemesinden dolayıydı. Eğer ki Ali (r.a) Ebu Cehil'in kızı ile evlenirse, Fatıma (r.a) ve Rasûlullah (s.a.s)'a eziyet gelirdi. Hadiste şöyle geçmektedir: ‘’İslâm düşmanının kızını almasından dolayı...’’ Yoksa Ali (r.anh), Fatıma (r.anha) öldükten sonra bir çok kadınla evlenmiştir.

Bazı âlimler şöyle dediler: Rasûlullah, "Fatıma ile Allah'ın düşmanın kızı aynı eş altında birleşmez" sözünün akabinde ‘’haramı helal veya helali haram yapmıyorum’’ demiştir. Rasûlullah’ın böyle demesi, ‘’Fatıma ile Ebu Cehil’in kızının birleşmemeleri gerekir, birleşmelerini istemiyorum’’ manasında değildir. Rasûlullah’ın böyle demesi, ‘’Birleşmeleri nasip olmaz’’ manasındadır. Çünkü Rasûlullah bu şeyin gerçekleşmeyeceğini bildiği için böyle söylemiştir.

Bazı âlimler şöyle derler: Rasûlullah (s.a.s), Fatıma (r.anha)'yı Ali (r.a)'ye eş olarak verdiğinde Rasûlullah Ali (r.a)’ya: ‘’ Fatım sağ iken başka hanım alamazsın’’ şeklinde şart koşmuştur. Alimler diyor ki: Bu hadise, Fatıma (r.a)'ya has olan, ona ait olan bir yasaklamadır.

Buhari ve Müslim'de şöyle geçmektedir: Rasûlullah (s.a.s) minberdeyken şöyle dedi: "Beni Haşim, Beni Muğire’den bir kızı Ali'ye vermelerine dair benden izin istemişlerdir, ben onlara asla izin vermem, ben asla izin vermem. Ancak Ali b. Ebi Talib kızımı boşarda sizin kızınızı nikah yapmak isterse bu başkadır. Çünkü benim kızım benden bir parçadır, onu üzen beni üzer."

Başka bir rivayette ise şöyle geçmektedir: ‘’Ben helali haram kılmam. Fakat Rasûlullah'ın kızı ile Allah'ın düşmanın kızı aynı adam altında hiçbir zaman birleşmezler.’’

Yani özetle: Âlimler bu hadisi şöyle açıklıyorlar: Âlimlerden bazıları; bu durumun Fatıma (r.anha)'ya has olan bir durum olduğunu söylemektedir.
Bazı âlimler; bunun şartlı bir hadis olduğunu söylemektedir. Bazı âlimler, Rasûlullah böyle olmayacağını bildiği için söylemiştir diyorlar. Bazı âlimler ise; Rasûlullah (s.a.s) Fatıma (r.a)'yı evlendireceği zaman Fatıma (r.a) sağ iken başkasıyla evlenmemesi için şart koşmuştur, demişlerdir.

Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.