HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2024, 18:28:07

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Gerçek Mü'min Olarak Sabahlamak  (Okunma Sayısı 36588 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Ekim 2013, 10:08:13 »

Haris b. Malik el-Ensari, bir gün Rasulullah (s.a.s)'ın yanından geçiyordu ki, Rasulullah (s.a.s) ona:

"Ey Haris! Nasıl sabahladın?” diye sordu. Haris:

"Gerçek mü'min olarak sabahladım." deyince Rasulullah (s.a.s) ona:

"Ne söylediğine dikkat et! Her şeyin bir hakikati vardır. Sözle söylemek yetmez. Senin imanının hakikati (delili ve alameti) nedir?" buyurdu. Haris (r.a), Rasulullah (s.a.s)'a şöyle cevap verdi:

“Artık gözümde dünyanın zerre kadar değeri yoktur. Nefsim dünyadan hiçbir şey arzulamıyor. Ahireti elde etmek içinse geceleyin ibadet yapıyorum. Kalbim mutmain olarak gündüzümü geçiriyorum. Sanki Allah'ın arşını gözümle açık bir şekilde görüyormuş gibi hissediyorum. Cennette bulunanların güzel bir şekilde birbirlerini ziyaret edişleri hep gözümün önünde canlanıyor. Cehennemdeki insanların nasıl ağladıklarını, azap ile nasıl çığlıklar attıklarını gözümle görüyor gibi hissediyorum. İşte ben böyle bir haldeyim.”

Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s) ona üç kere:

"Ey Haris! Sen gerçek imanın nasıl hissedildiğini bildin. Sakın bundan ayrılma!"
buyurdu. (Taberani, el-Mu'cemu'l-Kebîr c: 3 s: 430 hadis no: 4289. İbn Ebi Şeybe Musannef'inde 15/622 hadis no: 31062. Beyhaki, Şu’âbu’l-İmân 14/158. Bu hadis hasenun li-gayrihi’dir.)

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.