HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 16 Nisan 2024, 18:24:38

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: okul-farklı-  (Okunma Sayısı 9553 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
avare27
Ziyaretçi
« : 20 Ağustos 2013, 14:23:49 »

Sa. Kardeşlerim çok kısa bir şey sormak istiyorum, şimdi okula gittiğimizde onun da tüzüğü kendine göre kuralları olduğundan dolayı bu küfür değil midir, ve mesela sakal bırakmanın yasak olması veya ne bilim mesela ezan okunması gibi dini vecibeleri yerine getirmeye izin vermiyorlar, (diğer hiçbir küfre karışmayıp rıza göstermesek bile), bunlarda uyduğumuz için sadece gitmek küfür olmaz mı, ve son olarak farz olan bir şeyi terketmekle sünnet olan yani yapılması kesin emronulananı terketmek, bazı menfaatler için işyerlerinde yada okullarda aynı mıdır, peki sünneti İslam'ı sevmediği için mesela sakal bırakmayı yasaklaması, yaparsa ona uymak, ki okula gidince uyuyor uymazsak atılıyor vs. oluyor, bu küfür değil midir ?, bunların ne niyetle yaptıklarını nerden bileceğiz, tüzüğü kanunları ilk koyan mı yoksa onları uygulayanların mı niyetine bakacağız yoksa ikisinin mi ve niyetlerini nasıl bilebiliriz, cevabınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler,
yalnız okullar başlamadan önce bu soruma açık ve şüphe bırakmayacak cevaplar vermenizi rica ediyorum çünkü eğer söylediğim yada bilmediğim,söyleyeceğiniz nedenlerden dolayı küfürse okuldan çıkıp açıköğretime kayıt olacağım, ha bu arada açıköğretim de küfür var mıdır, oraya girmek için başvurmak felan, 
Allah'a emanet olun vesselam.
avare27
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2013, 18:59:55 »

peki bir şey daha sormak istiyorum kardeş elbette doğru söylüyorsun fakat, sakal kesmek, bazılarına göre haram bazılarına göre ise haram değil mekruhtur, eğer benim kabul ettiğim görüş mekruh olan ise, ve sakal bırakmak da farz değil sünnet ise, bunda tevil yapmak yani az bırakmak yada, terketmek (sünneti)  yine aynı hükme mi girer, çünkü yapılması kesin emredilmemiş, ve yine site yöneticilerinden birisi, islamla,Allah'la vs. alay, hakaret yada küfür etmedikçe kendi dinini söylemesi ve övmesi durumunda buna sessiz kalmak ve orayı terk etmemek küfür değildir demişti. ben eğer hakaret alay ettiklerinde hep müdahale etsem yada orayı terketsem, ve şu an 18 yaşındayım ve lise sondayım bu yıl çıkan bi yasaya göre son iki ay veli gelip imza atarsa okula gitmeme gerek kalmıyormuş, zaten ikinci dnemin çoğunda da ders işlenmez. sadece okula gitmekle küfürlere uymasam bile küfür müdür.
avare27
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2013, 19:03:49 »

benim öğrenmek istediğim site yöneticilerinden mümkünse delilleriyle açıklayıp vakit yoksa da kesin cevap olarak, sakal bırakmayı sünnet kesmeyi mekruh olarak kabul ettiğimde okula gidersem ve sakalımı kesersem küfre girmiş olur muyum, yine sünnet bir şeyi istedikleri için (onlar belki sevinmiyorlar ama kuralları uygulamak zorunda olduğu için) terkedersem yine küfre girmiş olur muyum ?
Acil cevap bekliyorum çünkü cevap evetse açıköğretime yazılacağım, bu arada açıköğretime ben dini ilimleri arapçayı vs. öğrenme ve öğretebilmek için gitmeyi düşünüyorum, vesselam...
avare27
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2013, 17:42:06 »

arkadaşlar bi zahmet iki kısa soru sordum kesin bi şey söyleyin bize hangi durumlarda olduğunu söyleyip geçmeyin, sadece şunu söyleyin müdür istediği için sakalımı keserek gidersem okula şirk işlemiş olur muyum, Allah rızası için, adminler, moderatör kardeşler, o kadar yazı okudum hala bi şey anlayamadım kafam çok karışık sadece kesin bi şey söyleyin,  ve bir de eğer sadece yanağı kesip çenede bıraksak yada tam tersini yani tevil yapsak (eğer sakal kesip gitmek şirk ise) bu da şirk olur mu ?..
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Ağustos 2013, 20:17:26 »

Soru: Sa. Kardeşlerim çok kısa bir şey sormak istiyorum, şimdi okula gittiğimizde onun da tüzüğü kendine göre kuralları olduğundan dolayı bu küfür değil midir, ve mesela sakal bırakmanın yasak olması veya ne bilim mesela ezan okunması gibi dini vecibeleri yerine getirmeye izin vermiyorlar, (diğer hiçbir küfre karışmayıp rıza göstermesek bile), bunlarda uyduğumuz için sadece gitmek küfür olmaz mı, ve son olarak farz olan bir şeyi terketmekle sünnet olan yani yapılması kesin emronulananı terketmek, bazı menfaatler için işyerlerinde yada okullarda aynı mıdır, peki sünneti İslam'ı sevmediği için mesela sakal bırakmayı yasaklaması, yaparsa ona uymak, ki okula gidince uyuyor uymazsak atılıyor vs. oluyor, bu küfür değil midir ?, bunların ne niyetle yaptıklarını nerden bileceğiz, tüzüğü kanunları ilk koyan mı yoksa onları uygulayanların mı niyetine bakacağız yoksa ikisinin mi ve niyetlerini nasıl bilebiliriz, cevabınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler, yalnız okullar başlamadan önce bu soruma açık ve şüphe bırakmayacak cevaplar vermenizi rica ediyorum

Cevap: İster okul olsun, isterse başka herhangi bir müessese olsun, her müessesenin kuralları vardır. Giren kişi eğer bu kurallara uymak için imza atıyorsa, yani akit varsa, o şartlarda küfür varsa, o kanunlarda küfür kanun varsa, elbette imza attığı zaman da onu bağlar. Bir kişi okula kayıt olacaksa, okula kayıt yapılırken ona şartlar koşuyorlarsa ve o şartlar İslam'a aykırı ise, küfür şartlar ise ve girerken bunu kabul ederse o zaman onu bağlar. Fakat okulda bazı kurallar var ve kişi kayıt olduğu zaman kabul etmemiş ve imza atmamışsa bu kurallar küfürse kişi bunları yapmadığı veya kabul etmediği müddetçe kafir olmaz. Okulda kılık, kıyafet vs. konular ile ilgili kanunlar vardır. Ve bu kanunlar İslam’a zıt ve küfürse müslüman buna uyamaz ve bunu kabul edemez. Örneğin: Okula giden kişiye “namaz kılmayacaksın, oruç tutmayacaksın” gibi şartlar koşulur ve kişi bu şartları kabul ederse bu kişiyi bağlar.  Fakat okul vb. yerlerde bazı küfür kanunlar var ve siz bunları kabul etmemiş, kabul edeceğinizi gösteren bir harekette bulunmamış ve bunları uygulamamışsanız bu durumda bunlar sizi bağlamaz. Daha iyi anlamanız için şöyle bir misal verelim;

Müslümanlar anlaşmalı olan dar-ul harbe giriyor, ticaret, alışveriş yapıyorlar ve bu konuda İslam’a göre hareket ediyorlardı. İslam’ın kanunlarına göre hareket ediyorlardı. Daru'l harp içinde mahkemeler var, küfürle hükmeden mahkemeler var. O daru'l harpte, devlete ait olan kanunlar var. Kişi daru'l harbe girdi mi, sadece oraya girmekle o kanunları kabul etmiş sayılmaz. Ancak girmeden önce ona bir kağıt imzalattırırlarsa ve “sen bu devlete giriyorsun, gireceksen o devletin kanunlarını kabul etmen gerekir.” Ve o kanunlarda küfür varsa ve kişi bunu kabul ederse onu bağlar.

Ama eğer vize verirken veya o ülkeye girerken böyle şartlar koşulmuyorsa, velev ki siz girdikten sonra size birtakım kanunlar uygulamaya başlarlarsa ve uyguladıkları zaman "ben kabul etmiyorum" derseniz sizi bağlayan bir durum yoktur. Çünkü şartı kabul eden bir kişi, şarta uyacağını da kabul etmiş sayılır, hayır diyemez. Hayır derse anlaşma bitmiştir. Kişiyi sadece kabul ettiği şartlar bağlar.

Ebu Bekir (r.a), kafirin himayesine girmiştir. İlk himaye edildiği zaman kendisine şartlar koşulmamasına rağmen, daha sonra kendisinde şartlar koşulduğunu ve bu şartların İslam’a zıt olduğunu hissettiği zaman hemen himayeyi geri iade etti.

Okulda bazı kurallar var ve müslüman okumak ve küfür ve şirk işlemeden, oradaki caiz olmayan kanunları kabul etmeden kayıt olmuşsa daha sonra karşısına caiz olmayan şartlar koşulursa bu şartları kabul etmeyip reddeder. Eğer eğitimini küfre, şirke ve harama düşmeden ve bunları kabul etmeden devam ettiriyorsa devam ettirir, yok eğer devam ettiremezse daha uygun, caiz olan yollar arar.

Kişi size "bak okula gireceksin, ama namazı terk edeceksin" demişse,  kabul eden kişi kafir olur. "Okula gireceksin, başörtünü açacaksın" derse, kabul eden yine aynı şekilde kafir olur. Tabii haram olduğu söylenip, sonra kanun olarak ortaya konursa ve kişi bunu uygularsa bu durumda kişi onlara haram konusunda itaat etmiş olur. "Okula gireceksin, oruç tutmayacaksın" derse ve kabul eden aynı şekilde kafir olur.  Tabii haram olduğu söylenip, sonra kanun olarak ortaya konursa ve kişi bunu uygularsa bu durumda kişi onlara haram konusunda itaat etmiş olur.

Sakal meselesi; Doğru olan görüşe göre sakal kesmek haramdır. Ve bu da haramlığı sabit olan bir meseledir. Karşı taraf eğer kanun olarak, helalleştirme şeklinde size sunuyorsa, kabul eden kişi kafir olur. Ama sadece yapma niyetiyle söylüyorsa, yani bir teklif olarak sunuyorsa ve kişi onun teklifini haram sayarak yaparsa haram konusunda ona itaat etmiş sayılır. Haram konusunda başkasına itaat etmek, helal görmediği müddetçe küfür değildir.

Soru: ha bu arada açıköğretim de küfür var mıdır, oraya girmek için başvurmak felan...

Cevap: İster açıköğretim olsun, isterse normal eğitim olsun, kişi kayıt yapacağı zaman gerekli evrak ve belgeleri inceler. Veya koşulan şartları gözden geçirir. İmzalattırılan ve kabul ettirilen evraklara bakar. Şayet bu imza attırılan evraklarda küfür ve haram şartlar varsa kişi buna imza atarsa bu onu bağlar. Fakat okulun kuralları var ve bunları kabul etmesi için evrak imzalattırılmıyorsa, kişi sırf okula kaydolmasından dolayı bu küfür kanunlarını kabul etmiş sayılmaz. Kişiyi ancak kabul ettiği şey onu bağlar.

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
avare27
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 28 Ağustos 2013, 13:37:00 »

çok teşekkür ederim cevaplarınız için yalnız bir şey daha soracağım, müdür okulda düzen için ve kendi görevini tehlikeye atmamak için sakal kesilmesini isterse (yani sırf İslam'da olduğu için yapılmamasını, istemeyip), bunun için ona uymak küfür mü oluyor ve birazını kesip tevil yapmak mümkün mü küfür mü..?
teşekkürler açıklama yapmanıza gerek yok sadece küfür yada değil demeniz yeterli, vesselam.
avare27
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 28 Ağustos 2013, 13:45:28 »

yani gönderen kafir olup onun haram olduğunu bildiği halde işinden olmamak için kes diyor
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 15 Haziran 2015, 19:29:28 »

Sorduğunuz sorulara daha önce cevap verdik. Aşağıda ki linkten verdiğimiz cevapları okuyabilirsiniz. Bundan sonra anlamadığınız bir şey olursa tekrar sorabilirsiniz;

Konuyla alakalı cevabımıza ulaşmak için;
Tıklayınız...

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.