HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mart 2024, 12:13:05

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: İnternetten sözleşme ile alışverişte farklı durumlar  (Okunma Sayısı 7235 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
avare27
Ziyaretçi
« : 19 Ağustos 2013, 13:11:55 »

Euzu Billahi mineşşeytanirracim,
Bismillahirrahmanirrahim

şimdi mesela ben bir siteden alışveriş yapmak istiyorum fakat siteden sipariş sonuşlandığında sözleşmenin koşullarını kabul etmiş sayılacaktır diyor,  ve sözleşmenin içinde, işte 10 gün içinde verilir, alıcıdan başkası alırsa bizi ilgilendirmez vs. gibi yerlerin dışında şöyle iki yer geçiyor;

" İşbu sözleşme 13.06.2003 tarih ve 25137 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereği internet üzerinden gerçekleştiren satışlar için sözleşme yapılması zorunluluğuna istinaden düzenlenmiş olup, maddeler halinde aşağıdaki gibidir. "

"İşbu sözleşmenin uygulanmasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile TIP-TEK LAB. MALZ. TIB. ÜRN. SATIŞ VE PAZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ'in yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir."

şimdi şunu sormak istiyorum ben, bir ihtiyaç için bir ürün alacağım ve alacağım siteden alırsan ve  itiraz edersen veya rahatsız olduğun bir sorun vs. çıkarsa mahkemeler yetkilidir diyor ,bir anlamda, yani mahkemeye gitmeyi kabul ediyorsun yada bir şey olursa ben mahkemeyi tanırım ona git anlamında söylüyor,  peki şimdi sorum şu ben eğer, ürünle ilgili bir sorun çıksa da çıkmasa da asla mahkemeye gitmemeye kararlıysam fakat ürünü almak için onlara öyle söylesem ve eğer diyelim ki "onlara göre"  ürünle bir suç teşkil ettim o zaman mahkemeye verirlerse fakat ben yine de kabul etmez ve gitmezsem, yani bunları yapmayacak olsam yine de küfre girmiş olur muyum ?

Eğer cevap evet ise
Bir de şunu sormak istiyorum, mesela kargonun gelmesi için evimin adresini verip de bir başkasının ismini tc no sunu vs. versem adres doğru olduğu için o zaman da mı küfre girmiş olur muyum ?
Ve onların da yani sitenin  takipçi olup olmadıkları meçhul, yani belki de alacak olan dikkat etsin yada  devlet site açmama izin versin diye  mahkemeleri kabul etmiş olur derse yani ben daha önce hiç almadığım için bilmiyorum, ve alsam bile belki bana uygulamayacaklar  bu durumda  küfür hükmü düşer,

lütfen
 Allah rızası için cevabı şurda var deyip bir cevabı ama açık ve delilleriyle birlikte, çok görmeyin Allah rızası için dua alırsınız nolur bekliyorum..
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2013, 22:20:47 »

Soru: Şimdi mesela ben bir siteden alışveriş yapmak istiyorum fakat siteden sipariş sonuşlandığında sözleşmenin koşullarını kabul etmiş sayılacaktır diyor,  ve sözleşmenin içinde, işte 10 gün içinde verilir, alıcıdan başkası alırsa bizi ilgilendirmez vs. gibi yerlerin dışında şöyle iki yer geçiyor;

" İşbu sözleşme 13.06.2003 tarih ve 25137 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereği internet üzerinden gerçekleştiren satışlar için sözleşme yapılması zorunluluğuna istinaden düzenlenmiş olup, maddeler halinde aşağıdaki gibidir. "

"İşbu sözleşmenin uygulanmasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile TIP-TEK LAB. MALZ. TIB. ÜRN. SATIŞ VE PAZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ'in yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir."

şimdi şunu sormak istiyorum ben, bir ihtiyaç için bir ürün alacağım ve alacağım siteden alırsan ve  itiraz edersen veya rahatsız olduğun bir sorun vs. çıkarsa mahkemeler yetkilidir diyor ,bir anlamda, yani mahkemeye gitmeyi kabul ediyorsun yada bir şey olursa ben mahkemeyi tanırım ona git anlamında söylüyor,  peki şimdi sorum şu ben eğer, ürünle ilgili bir sorun çıksa da çıkmasa da asla mahkemeye gitmemeye kararlıysam fakat ürünü almak için onlara öyle söylesem ve eğer diyelim ki "onlara göre"  ürünle bir suç teşkil ettim o zaman mahkemeye verirlerse fakat ben yine de kabul etmez ve gitmezsem, yani bunları yapmayacak olsam yine de küfre girmiş olur muyum ?

Cevap: Bu anlaşma internet vasıtasıyla olsa bile gerçek olan bir anlaşmadır. Dolayısıyla şartları geçerlidir. Bu nedenle bu anlaşmanın şartlarında küfür varsa şayet, şartları kabul edenin niyeti ne olursa olsun onu bağlar. Çünkü bu meselelerdeki sözleşmelerin takipçisi vardır, meçhul değildir. Karşı tarafta bir yetkili beklemekte, kendisine ulaşana cevap vermekte ve ona istediğini göndermektedir. Örneğin; istedikleri paranın sadece bir kısmı kendilerine ödendiğinde "eksik para yolladınız" diye uyarıda bulunurlar. Tıpkı, gerçek olan bir anlaşmada olduğu gibi ...
Dolayısıyla her ne kadar internetten yapılmış olsa da, içeriğinde küfür madde bulunan sözleşmeleri kabul etmek küfürdür.

Soru: Bir de şunu sormak istiyorum, mesela kargonun gelmesi için evimin adresini verip de bir başkasının ismini tc no sunu vs. versem adres doğru olduğu için o zaman da mı küfre girmiş olur muyum ?Ve onların da yani sitenin  takipçi olup olmadıkları meçhul, yani belki de alacak olan dikkat etsin yada  devlet site açmama izin versin diye  mahkemeleri kabul etmiş olur derse yani ben daha önce hiç almadığım için bilmiyorum, ve alsam bile belki bana uygulamayacaklar  bu durumda  küfür hükmü düşer,

Cevap: Bu gibi işlerin de takipçisi vardır, meçhul değildir. Bir mal alınması gerekiyorsa, kâfirin adresi verilir; kâfir o ürünü teslim alır, imzayı atar, o kabul etmiş olur. Bunda bir sakınca yoktur. Kâfirleri bu şekilde kullanmak caizdir. Kâfir, anlaşmayı kendisi yapar, kendisi kabul eder; seni ilgilendirmez. Fakat imzayı müslüman attığında, oradaki küfür müslümanı bağlar. Ne sebeple yazılırsa yazılsın fark etmez. Önemli olan; bu şartın  yazılmış olmasıdır. Ve eğer o şartlar imza atılarak kabul ediliyorsa, kişiyi bağlar.

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
bedo
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Ağustos 2013, 07:51:35 »

Peki bu imza bölümüne "kabul etmiyorum" veya "sözlesmeyi red ediyorum" diye yazilsa. Durum bir fark edermi.

Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Haziran 2015, 20:48:05 »

Soru: Peki bu imza bölümüne "kabul etmiyorum" veya "sözlesmeyi red ediyorum" diye yazilsa. Durum bir fark edermi.

Cevap: Aslında sorunuzun cevabı yukarıda mevcuttur. Ama kısaca açıklamak gerekirse; Dikkatli olarak bakıldığında veya örfen, yapılan tahrifat sözleşmeyi kabul etmemek anlamına geliyorsa o zaman bu tahrifat, geçerli bir tahrifattır, sözleşme kabul edilmemiş olur. Sorunuzda belirttiğiniz ifadeler bahsettiğiniz şekilde yazılırsa ve buna dikkatle bakıldığında veya örfen sözleşmeyi kabul etmemek manasına geliyorsa o zaman bu, geçerli bir tahrifattır.

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.