HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Nisan 2024, 18:21:36

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Hadis sahihmi?  (Okunma Sayısı 6060 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Darulerkam
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Temmuz 2013, 01:44:08 »

s.a
kadın,siyah  kopek  ve merkep namaz kılanın önünden geçince o kimsenin namazı bozulur. (muslim salat 4.50)
Bismirrahman
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

قتل الانسان ما اكفره

« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2015, 17:09:52 »

Soru: s.a kadın,siyah  kopek  ve merkep namaz kılanın önünden geçince o kimsenin namazı bozulur. (muslim salat 4.50)

Cevap: Evet bu hadis sahihtir ve Müslim'de geçmektedir.

Ebu Hureyre dedi ki: Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem): "Kadın, eşek ve köpek namazı keser ama semerin arka kaşı gibi bir şey bundan korur."buyurdu." (Müslim: Namaz, 1139/226/3)

İmam Nevevi (rh.a) bu hadis hakkında şunları söylemiştir:

"Eşek, kadın ve siyah köpek namazı keser." Bu hususta ilim adamları farklı görüşlere sahiptir. Kimileri: Bunlar namazı keser demişlerdir. Ahmed b. Hanbel (rh.a) ise siyah köpek keser. Eşek ile kadın ile ilgili olarak kalbimde bir şeyler var.

Onun köpek ili ilgili görüşünü ele alacak olursak köpek hakkında ruhsat vermeye dair bir hadis ile çatışan başka bir rivayet gelmemiştir. Kadın ile ilgili olarak Aişe(1) (radiyAllahu anha)'den gelen ve bundan sonra zikredilecek olan hadis vardır. Eşek ile ilgili de daha önce geçen İbn Abbas'ın(2) rivayet ettiği hadis vardır.

Malik, Ebu Hanife ve Şâfiî (Allah onlardan razı olsun) ile selef ve halefin alimlerinin cumhuru der ki: Bunların herhangi birisinin yada bunlardan başkalarının geçmesi sebebiyle namaz batıl olmaz. Bu görüş sahipleri bu hadisi namazın kesilmesinden maksat kalbin bu gibi şeylerle uğraşması dolayısıyla eksilmesidir, yoksa maksat namazın batıl olacağı değildir, diye tevil etmişlerdir." (İmam Nevevi: Müslim Şerhi el-Minhac, c. 3, s. 369)

(1) Aişe (radiyAllahu anha) yanında namazı kesen şeyler söz edilmiş, köpek, eşek ve kadın da sayılmıştı. Bunun üzerine Aişe (radiyAllahu anha) dedi ki:

"Siz bizleri köpeklere, eşeklere denk gördünüz. Andolsun ben kendimin sedir üzerinde yatıp uzanmış olduğumu görmüşümdür. Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem) gelir, sedirin tam orta yerinde dururdu. Ben onun karşısında bulunmaktan hoşlanmadığım için sedirin ayak tarafından sıyrılır ve nihayetinde yorganımın altından da çıkardım." (Müslim: Namaz, 1143/270/4)

(2) Abdullah b. Abbas'ın şöyle dediği nakledildi:

"Dişi bir merkebe binerek geliyordum. O günlerde ben büluğ çağına yaklaşmıştım. Rasulullah (sallAllahu aleyhi ve sellem)'da  insanlara Mina'da namaz kıldırıyordu. Safın önünden geçip indim, dişi eşeği de otlasın diye saldım. Safın içine girdim, kimse benim bu yaptığıma karşı çıkmadı." (Müslim: Namaz,1124/253/13)

İzzetli yaşamayı arzu edenler; inancı uğruna ölümü bir sevgili bilip mücâdele edenlerdir...
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.