HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 16 Nisan 2024, 18:02:06

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: arabiler  (Okunma Sayısı 6409 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
La
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Haziran 2013, 22:18:56 »

selam   hadayete   tabi  olanlara   ibni   arabiyle   muhyitin  arabi   birmi  muhyiddin  arabi kafirdir  ama  şeyğ  ziyaedinin   bi  kitabinda  bi  konu  hakında  ibni  arabinin  görşünü   almıştı       yanlışsam  Allah  afetsin  böyle  hatırlıyorum  hangi  kitap  onu  hatırlamıyorum lütfen  acele  bi şekide  şekılde   cevaplayın 
Malik bin Enes
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 27 Haziran 2015, 20:05:54 »

selam   hadayete   tabi  olanlara   ibni   arabiyle   muhyitin  arabi   birmi  muhyiddin  arabi kafirdir  ama  şeyğ  ziyaedinin   bi  kitabinda  bi  konu  hakında  ibni  arabinin  görşünü   almıştı       yanlışsam  Allah  afetsin  böyle  hatırlıyorum  hangi  kitap  onu  hatırlamıyorum lütfen  acele  bi şekide  şekılde   cevaplayın 

Cevap: Ebubekir İbn Arabi (rh.a) ile Muhyiddin İbn Arabi aynı kişiler değildir.

Ebubekir İbn Arabi (rh.a) hadis ve tefsir alimidir ahkamul kuran tefsiri vardır . Maliki mezhebi Endülüs alimlerindendir.
Muhyiddin İbn Arabi ise vahdeti vücud inancına sahip bir müşriktir.

Hatırladığınız şey ise doğrudur.  Şeyh Ziyaeddin el-Kudsi (Allah onu korusun), kitaplarında Ebubekir İbn Arabi (rh.a)'den alıntılar yapmıştır. Bu kitaplardan birisi -Hakimiyet Allah'ındır- bir diğeri -Cahiliyyenin Hükmünü mü İstiyorlar- ve -İslam Dininin Aslı-. Başka kitaplarda da geçiyor olabilir. Kitaplarda geçen kişi Ebubekir İbn Arabi (rh.a)'dir.

Kitaplarda ismi geçen İbn Arabi'nin tam ismi: Ebu Bekir Muhammed b. Abdullah İbnul Arabi'dir ve hicri  468 - 543 yılları arasında yaşamıştır.
Sapık tasavvufcu vahdeti vücud inancına sahip olan kişi değildir o kişinin  ismi Muhyiddin İbn Arabidir.

Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.