HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Nisan 2024, 02:41:49

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Mustafa sabrinin ibni Teymiyye hakkinda olumsuz sözleri  (Okunma Sayısı 13985 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Fahrun Nisa
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 11 Haziran 2013, 23:53:21 »

Soru :

Ibni Teymiyyenin KÜLLIYATINI okurken aklima takilan yazi oldu. Oda su Ibni Teymiyye:

Ibni Teymiyyeye karsi olanlar arasinda Mustafa sabri de var.

Bu Kitabda, Mustafa sabri Ibni Teymiyye ye karsi, olumsuz ve suclayici bir sekilde bahsetmisdir diye yaziyor

Simdi Bu yaziyi görünce Mustafa sabri nasil olurda Bir Tevhid Alimine böyle bir hareketde bulunabilir diye düsünüyorum.

Mustafa sabriyi Müslüman olarak biliyordum ? Ama neden bu Ibni Teymiyyeye karsi cikanlar arasinda yer aliyor ?

Kitabda Mustafa Sabri ye ayit olan Kitab ismi de veriliyor o da su :

(Bk. Mevkifu ´l - Akl, Misir, 1950 I, 223, 242, III, 18,361, 393 IV. 216 )
İmam Tahavi
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 13 Haziran 2013, 10:46:12 »

İbn Teymiyyeye karşı çıkan alimler arasında meşhur alimler de var:

1. Şeyhul İslam Takiyyuddin Es Subki Eş Şafii
2. Allame İbn Hacer El Heytemi Eş Şafii

Fahrun Nisa
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Haziran 2013, 11:10:12 »

ama onların suçlayici olumsuz kelimeleri varmı? benim demek istediğim sarf edilen kelimeler. Tabiki bazı konularda ittifak etmezler lakin onlar bir birine muhalefet ederken olumsuz kelime telafuz etmezler diye düşünüyorum.. görüş Ayrılıkları olması başka bir şey.. imam ibn teymiyye yi düşmanları bile suçlayici olumsuz konuşurken aslında o büyük bir alimdi derler..
-SARE-
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Haziran 2013, 02:20:43 »

evet bu konuda bende Fahrunnisa gibi düsünüyorum, yani görüs ayriliklari tabiki olur, ihtilaf eder Alimler ama birbirlerini suclamazlar tabiki.
Fahrun Nisa
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 15 Haziran 2013, 13:25:11 »

Mustafa sabri yi ben bu sitede tewhid ehli alimi olarak tanıdım keza okulla ilgili görüş leri ortada.. aklım almıyor.. şu an duraklamadayim. cevabı merakla bekliyorum bir kaç yerde daha okudum şöyle deniliyor osmanlı alimlerinin ibn teymiyye hakkında olumsuz konusmalari tabiidir Üzgün subhanAllah ya imamı azam ve diğer muctehid imamlarimizin bir birine olan sevgi ve muhabbeti aşikar ki bir çok ictihat larinda ayrılık olmasına rağmen. normali de bu deyilmidir... yine tekrar liyorum görüş farklı liklari tabiidir.. ama onlar birbirinin ne demek istediklerini gayet iyi anladiklari için asla suçlayici olumsuz konusmazlar..umarım anlata bilmisimdir ki bu konuda muzdarip birisiyim. beceremiyorum sormasini, Kusura bakmayın.. evet saygı değer site yoneticileri beni bu konu hakkında lütfen aydinlatin..
Fahrun Nisa
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 21 Haziran 2013, 14:25:40 »

SORUM gerilerde kalmasin cevap bekliyorum?
Kelimetül İhlas
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 15 Temmuz 2013, 08:18:49 »

1-Şeyh Mustafa Sabri, İbn teymiyye ve İbn Kayyım  bidatcılıkla suclamış mıdır?

(Hilafetin ılgasının Arka planı sf:27)
Kelimetül İhlas
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 24 Temmuz 2013, 11:53:26 »

bu sorulara cevap bekliyorum. inş
DARİMİ
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2013, 21:57:55 »

İbni Teymiyye  laf atan bir sürü Müslüman âlim var. Ama laf atarken ya kendisi hakkında yanlış bilgiler edindikleri için yâda gerçekten bazı yanlışları olduğu için kötülemişlerdir.
Bir âlim İbni Teymiye yi kötülüyorsa acaba hangi konuda kötülüyor bilmek gerekir.
İbni Teymiyye hatadan münezzeh değildir.
İbni Teymiyye nin kitaplarında bazı hatalar var, bu hatalara laf atan çok âlim var.
Mustafa Sabri neden ibni Teymiyye ye laf atıyor bilmemiz gerekir
Neden imam Subki İbni Teymiyye ye laf atıyor bilmemiz gerekir  imam Subki büyük bir Şafii âlimidir basit bir alim değildir..
Bu meseleler bu şekilde anlaşılmaması gerekir imamlar içtihadı meselelerde birbirlerine laf atabilirler.
Örneğin İbni Hazm kıyas meselesinde dört mezhep imamlarına tabi olmayı tağuta tabi olma ile vasıflandırıyor.
İbni Teymiyye yi kötüleyen sağlam âlimler vardır.

Kelimetül İhlas
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 28 Temmuz 2013, 02:46:47 »

Kitabın devamında diyor ki Osmanlı zamanında selef alimlerinin eserleri pek yaygın degildi bundan dolayi Mustafa Sabri varolan iftiralardan etkilenmis olabilir.denildigi gibi Mustafa sabri hatadan münezzeh değildir.
BirMümin
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 03 Temmuz 2016, 07:12:17 »

İbni Teymiyye  laf atan bir sürü Müslüman âlim var. Ama laf atarken ya kendisi hakkında yanlış bilgiler edindikleri için yâda gerçekten bazı yanlışları olduğu için kötülemişlerdir.
Bir âlim İbni Teymiye yi kötülüyorsa acaba hangi konuda kötülüyor bilmek gerekir.
İbni Teymiyye hatadan münezzeh değildir.
İbni Teymiyye nin kitaplarında bazı hatalar var, bu hatalara laf atan çok âlim var.
Mustafa Sabri neden ibni Teymiyye ye laf atıyor bilmemiz gerekir
Neden imam Subki İbni Teymiyye ye laf atıyor bilmemiz gerekir  imam Subki büyük bir Şafii âlimidir basit bir alim değildir..
Bu meseleler bu şekilde anlaşılmaması gerekir imamlar içtihadı meselelerde birbirlerine laf atabilirler.
Örneğin İbni Hazm kıyas meselesinde dört mezhep imamlarına tabi olmayı tağuta tabi olma ile vasıflandırıyor.
İbni Teymiyye yi kötüleyen sağlam âlimler vardır.

İbni Hazmın bu görüşü yanlış mıdır
Bakın, ona reddiye yapan bir yer buldum

Sual: Mezhepsizlerin övdüğü İbni Hazm kimdir?
CEVAP
Endülüs felsefecilerinden ve âlimlerindendi. Vezir [bakan] idi. Miladi 994 yılında Kurtuba’da doğdu, 1064’de vefat etti. Felsefeye dalarak, âyet-i kerime ve hadis-i şeriflere, kendi aklına göre mana vermiş, Ehl-i sünnetten ayrılmıştır. Selef-i salihinin, üstünlüğünü kavrayamamış, din büyüklerine saygısızlık göstermiştir. Bu sebeple, memleketinden sürülerek, çölde vefat etmiştir. (E. Kiram)

İbni Hazm, Selef-i salihini beğenmeyip, doğru yoldan ayrılmıştır, (Keşf-üz-zünun)

İbn-ül Arif diyor ki: İbni Hazm’ın dili ve Haccac’ın kılıncı, aynı şeyi yapmışlardır. İbni Hazm’ın, hadis-i şeriflere uymayan habis, sapık çok sözleri vardır. Haccac-ı zalim, 120 bin masumu sebepsiz ve suçsuz öldürdü. İbni Hazm’ın dili de, hadis-i şerifle bildirilen hayırlı zamanlardan sonra, 100 binlerce Müslümanı doğru yoldan saptırdı. (K. ve Ahiret)

İbni Hazm, Kur’an-ı kerim ve hadis-i şeriflerin zahir yani görünen manalarından başka hiçbir delil ve kıyası kabul etmeyen, [Davud-i Zahiri’nin kurduğu] Zahiriyye mezhebindeydi. Bu mezhep tutunamamış, kalmamıştır. (Eşeddül-cihad)

İbn-ül-Ehed, Zehebi ve İbni Hilligan diyor ki: İbni Hazm’a selam verenler, ondan nefret ederlerdi. Sözlerini beğenmezlerdi. Onun sapık olduğunda sözbirliğine vardılar. Onu kötülediler. Sultanlara ondan sakınmalarını bildirdiler. Müslümanlara ona yaklaşmamalarını söylediler. (M. Nasihat)

İbni Hazm, herkese ictihad yapmayı emredip, başkasına uymak haramdır diyordu. Hanefi âlimlerinden, Muhammed bin Abdülazim Mekki, buna cevap verirken buyuruyor ki:
Elhamdülillah biz, büyük islam âlimi imam-ı a’zam Ebu Hanife’ye uymak derecesinden dışarıda kalmıyoruz. O yüce imama, onun büyük talebelerine, daha sonra gelen, Şems-ül-eimme gibi dünyaya nur saçan derin âlimlere ve on asırdan beri yetişen böyle hakiki âlimlere uymakla şerefleniyoruz. (El-Kavl-üs-Sedid)

Üstad İbrahim Muhammed Neşat diyor ki:
Namazı bilerek terk etmenin büyük günah olduğunu ve farzları hemen kaza etmek farz olduğunu, cumhur-ı ulema bildirmektedir. İbni Teymiyye, (Namazı kasten terk edenin kaza etmesi lazım değildir. Kaza kılması sahih olmaz. Çok nafile kılması, çok hayrat, hasenat yapması ve istigfar etmesi lazım olur) dedi. Daha önce İbni Hazm da, uzun yazılarıyla böyle uygunsuz fikirler ortaya atmıştı. (İslam kültürü 6/25)

İbni Teymiyye ve İbni Hazm, hükmü şüpheli olan âyet-i kerime ve hadis-i şerifleri tevil ettiler. Yani yanlış manalar vererek, Ehl-i sünnetten ayrıldılar. Böylece, hayırlı işlerin, namaz yerine geçeceği sapıklığını da körüklemişlerdir. İslamiyet’te açtıkları yaraların en zararlı olanlarından biri de, bu olmuştur. (S. Ebediyye)
DARİMİ
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 03 Temmuz 2016, 09:52:59 »

İslam âlimlerinin içtihadi konularda bir birlerine attıkları lafları buraya asıp durma! Önce sana anlatılan tevhid üzerinde düşün, anlamaya çalış. Şu alim şu alime şöyle dedi böyle dedi gibi sana faydası olmayan şeylerin peşine düşme.
BirMümin
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 03 Temmuz 2016, 21:19:52 »

İslam âlimlerinin içtihadi konularda bir birlerine attıkları lafları buraya asıp durma! Önce sana anlatılan tevhid üzerinde düşün, anlamaya çalış. Şu alim şu alime şöyle dedi böyle dedi gibi sana faydası olmayan şeylerin peşine düşme.
Ben araştırıyorum sizin dediklerinizi de okuyorum. Cevabınız yok mu acaba Sizce sadece içtihadi meselelerde mi ayrılıklar? Çok daha ilerisi.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.