HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 13:23:23

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Eger bir kisi alkohol icmeye kufur diyorsa…  (Okunma Sayısı 36932 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
el-askalani
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Mayıs 2013, 01:11:03 »

Bu gun boyle bir soro soruldu:
“Eger bir sahis alkohol icmesine kufur diyorsa,ve ayni bu sahis bir gun alcohol icerse kafir olur mu?
Belki soru biraz acaaip,alcohol icene kafir diyen,belki tekfirde asiri giden bir sahis icin soruluyor,cunku alkoholu helal etmedikce onun hukmu buyuk haramlardan bir haramdir,yine tekrar ediyorum,alcohol icene kafir diyen,eger kendisi icerse kafir olur mu?
Lutfen,Darimi yada ilim sahibi olan biri ACIL CEVAP GONDERSIN.
Allahin Selami Muminlerin uzerine Olsun.
nahl
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2013, 15:08:00 »

hayır okişi  kafir olmaz alkolde aynen içki gibidir ve Allahu teala içkinin küfür olmadıgını bilakis haram oldugunu bize acıklıyor bundan anlıyoruzki alkol insanı kafir yapmaz(hidayete erenlere selam olsun)
el-askalani
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2013, 15:42:17 »

Nahl,soruyu anlamamis sin galiba,kusura bakma...soru boyle:"EGER BIR SAHIS ICKI HUKMUNE KUFR DIYORSA,VE BIR GUN BU AYNI SAHIS ICKI ICIYOR,BUNUN INANCINA GORE BU SAHIS KAFIR OLUYOR MU.?
Ebud_Derda
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2013, 18:58:05 »

Selam Hidayete Tabi olanların üzerine olsun

EGER BIR SAHIS ICKI HUKMUNE KUFR DIYORSA,VE BIR GUN BU AYNI SAHIS ICKI ICIYOR,BUNUN INANCINA GORE BU SAHIS KAFIR OLUYOR: İslamda asl olan kişilerin görüşü değil, islami ölçüler ve Allah ve rasulunun beyan etmiş olduğu hükümlerdir.Allah ve Rasulunun buyurduğu içkinin haram , büyük günah ve pisliklerin anası olduğudur. tevbe 31 ayetine ve Allah rasulunun beyanına göre Allahın haram kıldığını helal kılmayan kimse o haramı helal saymayarak nefsinin hoşuna gittiği ve birtakım zaaflardan dolayı içerse günahkar olur.Bunun dışındaki hükümler  ifrad (haddi aşmakta ileri gitmek)dır.gelelim yukarıdaki söze bu kimse yukarıdaki açıkladığımız hükümden dolayı küfre  girmez  ancak bu kişi bu konuda haddi aşmıştır. tıpkı mısırdaki mustafa şükrü  ve hariciler gibi hariciler ali r.a. anh tekfir etmelerine rağmen ali r.a onları tekfir etmemesi gibi  reulullahın kim bir müslüman kardeşine kafir derde bu söylemiş olduğuda onda olmazsa bu sözü kendisine döner hadisi ise kardeşine kafirdiyen kişinin küfre gireceğine değil bilakis bu sözden sakındırmak içindir nitekim sahabelerde küçük şirki büyük şirk olarak görürlerdi bu ise küçük şirk işleyen kişinin dinden çıkacağına değil insanları küçük şirkten sakındırmak içindir inş Allah meramımız anlaşılmışdır.NOT:haramı helal saymayarak işleyen bir kardeşini bu amelinden dolayı tekfir eden kimse  küfre girmez,bu kimse bu sözünde haddi aşmış ve kardeşine zulmetmiş ve onun hakkına girmiş ve günahkar olmuştur.
Admin
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2013, 11:27:29 »

Cevap:
Bir kimse büyük bir haram işlediği zaman bundan sıkıntı duymazsa veya onu meşrulaştırır, onu helal görürse bu küfürdür. Eğer bu kimse bu illetlerden dolayı o ameli işleyene kafir diyorsa doğru söyler. Ama bazı sapık fırkalar gibi haram işleyen müslümanı bu amelinden dolayı tekfir edenlerden ise, bu onlarda bir itikattır. Bu itikada sahipken bu ameli işlerse, normalde haram olan bir şey yaptığı halde küfür gördüğü bir ameli işlediği için, kendi nefsinin küfür işlemesine rıza göstermiştir. Gönlünü küfre açmıştır. Bu nedenle kafir olmuştur.

حسبي الله
el-askalani
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 13 Mayıs 2013, 17:34:47 »

Cagri’dan ALINTI: . Ama bazı sapık fırkalar gibi haram işleyen müslümanı bu amelinden dolayı tekfir edenlerden ise, bu onlarda bir itikattır. Bu itikada sahipken bu ameli işlerse, normalde haram olan bir şey yaptığı halde küfür gördüğü bir ameli işlediği için, kendi nefsinin küfür işlemesine rıza göstermiştir. Gönlünü küfre açmıştır. Bu nedenle kafir olmuştur.
Soru:Boyle birini tekfir etmek ASLUD-DIINDEN'midir?...Yani boyle bir yanlis olan itikad sahibini Tekfir etmiyen Kafir olur mu?DELEL'LER ile cevaplayin Lutfen.
Soru:Muwahid kardes-{ler} boyle bir itikad sahibini tekfir etmezse,bu Muwahid-{ler}Tekfir olunurmu?
Cagri,bunu hangi Delil uzere soyluyorsun,?ve bir MISAL ile gostermenizi rica ediyorum.
Bu dediginiz Sapik firka,Hawaric firkasi mi?
Sahabe yada Tabi’in’den boyle bir Misal-Olay hatirliyorsan buraya nakletmeni rica ediyorum.Tesekurler…
el-askalani
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 13 Mayıs 2013, 19:30:36 »

Cagri’dan ALINTI: Bu itikada sahipken bu ameli işlerse, normalde haram olan bir şey yaptığı halde küfür gördüğü bir ameli işlediği için, kendi nefsinin küfür işlemesine rıza göstermiştir. Gönlünü küfre açmıştır. Bu nedenle kafir olmuştur.
Sayin Cagri,diyorsun :”GONLUNU KUFRE ACMIS”aslinda bu KUFUR degil,kendiniz dediginiz gibi “SAPIK TAAIFE-SAPIK SAHIS-SAPIK GORUS”harama Kufur diyor,Allahin indinde bu mesele Haram,Kufur degil.
Sizde diyorsunuz,”KUFRE RAZI OLMUS”we laakin bu Kufur degil,bunun ASLI HARAM,bu SAPIGIN verdigi hukum yanlis,simdi bu ayni Sapik kendisi ayni Harami islerse,onun yanlis Hukum verdigi icin,SEN onu TEKFIR ediyormu sun? eger etmesen SIZ- KAFIR’misin???
Ebud_Derda
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 22 Mayıs 2013, 12:31:31 »

çağrı buyazdığının delillerini niye yazmıyorsun bu işlerin bir vebali olduğunu bilmiyormusun ? soru: bu kişi kendi inancına göremi yoksa ehli sünnete göremi küfre girer.
el-askalani
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 22 Mayıs 2013, 15:42:29 »

Cagri,hakikatten Deliil gostermen lazim,Ebu Derdanin soyledigini dogru buluyorum,eger yanlislamis san,dogruyu soylemen lazim,bizim Maksad Tewhidimiz temiz Olsun,bu Tewhid uzere hicbir subheli konu brakmamak lazim,eger bilmiyorsan BILENLERE SOR,sormak Ayip degil,Bilmemek ve susmak Ayip,Ebu Derdanin dedigi gibi: “BU SUSMANUZ SIZI BUYUK VEBALA SOKABiLIR”
Muminlere Selaam Olsun,Tewfik Allahtandir.
İmamuşŞeriah
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 22 Mayıs 2013, 18:48:10 »

Kişi Zaten Küfür Olmayan (İstihlal, Alay vs. Hariç) Bir Şeyi Hiçbir Delil Olmadığı Halde Küfür Addediyorsa Alkol Almasa Bile Kafirdir.

Delil:

"Allah hüküm koymada kendine ortak kabul etmez." (Kehf: 26)
el-askalani
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 22 Mayıs 2013, 20:42:31 »

Alinti: Kişi Zaten Küfür Olmayan (İstihlal, Alay vs. Hariç) Bir Şeyi Hiçbir Delil Olmadığı Halde Küfür Addediyorsa Alkol Almasa Bile Kafirdir.

Delil:

"Allah hüküm koymada kendine ortak kabul etmez." (Kehf: 26)-Alinti
Imamusseriya,benim anladigim kadar,sizin gorusunuz,”ICKI ICENE KAFIR DIYEN TAGUT’TUR,CUNKU AllahIN HUKMUNE KARSI HUKUM GETIRIYOR,VE DIYORSUNUZ:KAFIR OLMASI ICIN ICKI ICMESINE LUZUM YOK,ZATEN SIZE GORE BU KAFIRDIR.sizin Itikad-Inanc boyle mi,yoksa ben yanlis anliyorum???Lutfen biraz daha detayli aciklar misiniz.
DARİMİ
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 23 Mayıs 2013, 00:14:00 »

Askalani sizi anlamadım! Yani siz bir haramı helal görerek işleyen kimsenin kafir olmadığınımı iddia ediyorsunuz?
el-askalani
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 23 Mayıs 2013, 00:52:06 »

Hayir Darimi,bak lutfen DIKATLI oku:

"MUSLUMAN BIRI ICKIYI HARAM BILEREK NEFSI-SEYTAN GALIP GELIP ICKI ICIYOR,YANI ICKI ICMEK HELAL'DIR DEMIYOR"
Simdi baska biri, BU Iceni tekfir ediyor,tekfir eden Sahis asiri tekfirci-Gulaat.Smdi soru boyle: Bunun tekfiri dogrumu? Eger Hayir dogru degildir derseniz,cunku tekfirde Asiri gitmis diyeceksiniz,evet biz tamam diyecegiz,ve laakin ikinci soru cikiyor:"SIMDI BU TEKFIRDE ASIRI GIDEN ICKI ICIN TEKFIR EDEN,EGER BIR GUN KENDISI ICKI ICERSE SIZE GORE KAFIR'MIDIR YANI SEN DARIMI SANA SORUYORUM SEN ONU TEKFIR EDIYORMUSUN?
InshAllah anlatabildim,eger anlamamissan,yine aciklamaya ugrasacagim.Delil ile Cevap bekliyoruz.

el-askalani
Girişimci Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 23 Mayıs 2013, 00:58:50 »

ImamusSeriya,size soruyorum,iste bunlar bazi Hariciye Kollari,{yezidiye ve meymuniye mustesna,cunku onlarin Kufurleri aciktir} Ezârika, Necâdât, Sufriyye, Acâride, İbâdiyye ve Şebibiye,sizin yazdiginiz: "Hüküm koymada Allah'a ortak yoktur." (Kehf : 26)Ayetine gore Hariciler size gore Tagut’mu,cunku icki icene Kafir diyor,yani size gore Tekfirci Allahin getirmedigi kanunlar mi getiriyor?Diyorsun ya:”Kafir olmasi icin icki icmesine gerek yok,zaaten o Kafirdir diyorsun,cunku size gore bu Tekfirci Allahin koymadigi Hukmu koyuyor”
Ben sizi anlamakta ugrasiyorum,ama siz yada Cagri,bu konuyu Delil’ler ile daha net aciklamniz lazim.Cevaplarinizi bekliyoruz.
DARİMİ
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 23 Mayıs 2013, 11:35:27 »

Hayir Darimi,bak lutfen DIKATLI oku:

"MUSLUMAN BIRI ICKIYI HARAM BILEREK NEFSI-SEYTAN GALIP GELIP ICKI ICIYOR,YANI ICKI ICMEK HELAL'DIR DEMIYOR"
Simdi baska biri, BU Iceni tekfir ediyor,tekfir eden Sahis asiri tekfirci-Gulaat.Smdi soru boyle: Bunun tekfiri dogrumu? Eger Hayir dogru degildir derseniz,cunku tekfirde Asiri gitmis diyeceksiniz,evet biz tamam diyecegiz,ve laakin ikinci soru cikiyor:"

SIMDI BU TEKFIRDE ASIRI GIDEN ICKI ICIN TEKFIR EDEN,EGER BIR GUN KENDISI ICKI ICERSE SIZE GORE KAFIR'MIDIR YANI SEN DARIMI SANA SORUYORUM SEN ONU TEKFIR EDIYORMUSUN?
InshAllah anlatabildim,eger anlamamissan,yine aciklamaya ugrasacagim.Delil ile Cevap bekliyoruz.

Cevap: içki içeni tekfir eden kişi acaba neden tekfir ediyor bu çok önemli! İçen kişi helal görerek içtiği için mi tekfir ediliyor yoksa haram olduğuna itikat ederek sırf nefsine uyduğundan dolayı içiyorsa mı tekfir ediliyor. Buna göre tekfir eden ve içen kişiler durumlarına göre hüküm alırlar.
Yukarı da buna dair cevabımızı verdik ancak itiraz ediyorsunuz sizleri daha iyi anlamak ve anlayacağınız şekilde cevap vermek için sorumuza cevap verin.
Soru: Bir kimse subut’i kati delaleti kati olan hiçbir şekilde tevil edilmeyecek bir nas ile haramlığı kesin olarak bildirilen bir ameli hiçbir cehaletti söz konusu olmadan helal görerek yapıyorsa bu kişinin hükmü nedir.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.