HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Nisan 2024, 19:29:17

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: askerlik resimleri  (Okunma Sayısı 7702 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hacer celik
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Mayıs 2013, 15:06:17 »

selamun aleykum askerlik resimlerini saklamak onları bir anı olarak değer vermek küfür müdür?
zeynepp
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2013, 17:19:53 »

kardesın sorusuna bı ek soruda ben sormak ıstıyorum.askerlık resmı degılde sadece evde asker kıyafetıyle cekılen resımde aynımı?
Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 30 Mayıs 2013, 15:30:39 »

Soru: selamun aleykum askerlik resimlerini saklamak onları bir anı olarak değer vermek küfür müdür?

Cevap: Tağuta asker olmak caiz olmayıp, küfür olan bir ameldir. Ve tağuta askerlik yapılırken çekilen fotoğraflara iyi bir anı olarak değil, kötü bir anı olarak bakılmalıdır. Zira Müslüman bu fotoğraflarına değer vermez ve orada yaptığı fiilden dolayı sevinmez. Bu fotoğrafları neden bıraktığını ve yırtıp atmadığını sorarız. Şayet bu fotoğraflardaki anlarına özlem ve hasret ile halinden hoşnut olarak, değer vererek bırakıyorsa bu küfürdür. Fakat kötü bir hatıra olarak ve yaptığının küfür olduğunu söyledikten sonra “resimde bir tanıdığım vardı o yüzden saklıyorum” veya kendisini küfürden kurtaracak bir cevap verirse bu durumda tekfir edilmez. Fakat bu kişiye denir ki “İnsanlarda uygun, iyi olmayan bir algı oluşur ve insanlar onunla övüldüğünü ve o ana değer verdiğini zannedecekleri için bunu yırt, at.” denir. Kişiye anlatıldıktan sonra yinede atmıyorsa ve bunlara değer verip saklarsa bu kimsenin imanında şüphe vardır. Zira resimlere değer verip, yırtıp, atmaması onun açıkladığı niyeti doğrulamamaktadır. 

Soru: kardesın sorusuna bı ek soruda ben sormak ıstıyorum.askerlık resmı degılde sadece evde asker kıyafetıyle cekılen resımde aynımı?

Cevap: Şayet giyilen askeri kıyafet tağuti bir sistemin askerlerine has olan giysi ise bu durumda Müslüman uyarılır. Şayet yine de uyarıldığı aynı kıyafeti giymeye devam ederse bu durumda tekfir edilir. Zira uyarıldıktan sonra tekrar giymesi bu kişinin onlar gibi olmak istediğini gösterir.

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
zeynepp
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2013, 17:48:27 »

Allah razı olsun kardes
koyuyeşil
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Temmuz 2015, 22:35:23 »

Allah'ın Selamı Müslümanların üzerine olsun.

*Kardeş daha iyi anlamak için soruyorum; Taguti askerlerin geneli kamuflaj kullanıyor, kamuflaj giyen bir kimse tagutun askerine benzemek istemiş mi olur?

Hidayete tabi olanlara selam olsun

Teymullah el-Muvahhid
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Temmuz 2015, 23:39:40 »

Soru: Kardeş daha iyi anlamak için soruyorum; Taguti askerlerin geneli kamuflaj kullanıyor, kamuflaj giyen bir kimse tagutun askerine benzemek istemiş mi olur?

Cevap: Kamuflaj, gizlenme ve kamufle olma amaçlı giyilen giysidir. Bu giysi, kâfirler ve onların orduları tarafından giyilebildiği gibi, Müslüman ve İslam ordularında da giyilebilir. Bu sebeble, kâfirlere has olmayan, onları temsil etmeyen kamuflajları giymekte bir mahsur yoktur. Fakat giyilen kamuflaj, kafirlere has ve onda kafirleri temsil eden simgeler varsa o zaman giyilmesi caiz olmaz. Şayet kişi, kafirlere has olan bu giysiyi bildiği ve uyarıldığı halde giyerse, bundan onlara benzemek istediği anlaşılır.

Allah'ın selamı, hakkıyla hidayete uyanların üzerine olsun

وَآخِرُ دَعْوَانَا أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Davamızın sonu;
Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.