HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Nisan 2024, 06:10:37

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: cennet analarin ayaklari altinda  (Okunma Sayısı 6786 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
suskun kul
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Mart 2013, 18:30:24 »

Ey iman edenler eger babalariniz ve kardesleriniz imana karsilik kufurden hoslaniyorlarsa.onlari dost edinmeyiniz.sizden her kim onlari dost edinirse iste onlarda zalimlerin ta kendileridir (tevbe)(23)
Hadiste de cennet analarin ayaklari altindadir der..simdi buna gore ne yapmaliyiz.anamiz babamiz bizim dinimize karismazsa onlara kotu davranmadan saygi gostermelimiyiz yada irtibati kesmelimiyiz..
DARİMİ
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2013, 12:39:13 »

.
 Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

Rabbin, O'ndan başkasına kulluk etmemenizi ve anne babaya iyilikle davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: "Öf" bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle. isra 23

Biz insana, anne-babasını (gözetmesini) tavsiye ettik. Annesi onu zorluk üstüne zorlukla taşımıştır. Onun (sütten) ayrılması iki yıl içindedir. Öyleyse bana ve anne babana teşekkür et, dönüş ise banadır. Eğer  o ikisi ilmin olmayan bir şeyi bana şirk koşman için seninle mücadele ederlerse, onlara sakın itaat etme! O ikisine dünya (hayatın)da sahiplen ve bana en içten bir şekilde tabi olan kimsenin yoluna tabi ol! Sonra dönüşünüz banadır. Elbette ben, işlemekte olduklarınızı size haber vereceğim.” (Lokman: 14-15)

“Biz insana, ana ve babasına karşı iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Bununla beraber eğer onlar, senin bana, hiç bilmediğin bir şeyi ortak koşman için seni zorlarlarsa, o zaman onlara itaat etme. Dönüşünüz banadır. O zaman size, yapmış olduklarınızı haber vereceğim.” (Ankebut: 8 )

İslam dini anne, babaya, Allah a şirk koşmak için zorlamadıkları müddetçe ve İslam’a Müslümanlara savaş açmadıkları dinlerinden dolayı düşmanlık etmedikleri müddetçe iyi davranmayı emreder,gerekli olan ilgiyi göstermeyi ve maişetlerini karşılamayı yasaklamaz.
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.