HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 22:44:16

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Müşriklerin kavgasına pls çağırmanın hükmü  (Okunma Sayısı 7684 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Allahın kulu
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Ağustos 2012, 23:03:10 »

S.a. sitede arama yaptım ama sorunun tam cvbını bulamadım,

Olaylar ve soruya göre cvp verilir biliyorum, Allah rızası için açıklarmısınız, 2 müslüman arasında ihtilaf oluştu.

Bir müslüman müşriklerin kavgasına pls çağırmak, kavgayı şikayet etmek vs.. gibi durumlarda (adli vakıa olduğu için ve kişilerde silah falan çıkma ihtimalinide göz önüne alırsak, silah falan atılma olayıda var) polis çağırmanın hükmü nedir.  Diğer müslümanda polis çağırana müdahale etmesinde bir sakınca varmı?

Bu olayda her ne kadarda niyet temizde olsa karakolda mahkemeye intikal etme ihtimali yüksektir.

Küfre kadar gitmezmi??? Allah rızası için delilleriye açıklarmısınız.
QUANTUM
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Ağustos 2012, 10:16:16 »

Pls cagirmak kendisi kufr degil,eger sozunu ettigimiz konu polisin vasitasiyla polisin yardimini aliyosan bir calinmis esyani veya dusmani uzaklastirmak amacli ise kufr degil...ve zaten polis her meselede mahkemeye intikal ettirmez.olaylarin buyukluk ve mahiyyet derecesine gore polis sen mahkemeye yonelte bilir.hafif ihtilaflar icin,polis mahkemeye yoneltmez ve bazen senin sikayet ettigin kisiyi senin iznin olmadan(sen izin vermedigin surece)mahkemeye yoneltmez...

Sayet polisi yardim icin degil de ,ihtilaf icin cagirirsan niyetinden doayi kufre girmis olursun ve amelen de tasdiklenmis olur bu...Unutmayalim polisden yardim almak,muhakeme edilmek gibi degil ve o anlama asla ve asla gelmemektedir.

dolayisiyla korkmayin!
Tevhid Sancağı
Aktif Üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Tevhid Müslümanın Hayattaki Çağrısıdır

« Yanıtla #2 : 31 Ağustos 2012, 14:57:19 »

Cevap: Bir Müslüman gerek kendisiyle ilgili gerek başka kimseyle ilgili olsun, toplumda fitne fesat oluşturacak veya insanların zarar görmelerine sebebiyet verecek durumlarla karşılaşması halinde polis çağırmasında ya da polise ihbarda bulunmasında bir sakınca yoktur. Yeter ki Müslüman kimse kendi karşılaştığı durumda polisi çağırdığında kendisiyle ilgili işleri mahkemeye sevkettirmesin ya da bu gibi kanunların işlerliğini sağlayacağı hareketler yapmasın.

Aynı şekilde polis çağırdığı ya da polise ihbar ettiği başkasıyla ilgili durumda o başka kimsenin mahkemeye meseleyi intikal ettirmesi ya da bir takım İslam dışı kanunların uygulanmasını istemesi veya polisin bu kanunları işlettirecek şekilde hareket etmesi haber veren müslümanı bağlamaz. Zira bu durum kafirler arasında geçen bir durumdur. Müslüman ise sadece ortaya çıkacak bir zararı engellemiştir.  Bunu ise polisi  çağırarak yapmıştır. O halde polis çağırmanın ya da polise ihbarın, yani böyle bir amelin kendisinde İslam’a göre bir olumsuzluk söz konusu değildir. Çünkü polis yargı organı değildir.

Ama buna rağmen polisin direkt kanunları işletme hakkı söz konusuysa, örneğin mahkemeye sevketme yetkisi kendi elindeyse, haber veren kişi de kendisini gizlememiş, biliniyorsa kendisini şikayetçi ya da görgü şahidi yazdırmaması gerekir. Eğer bu gibi durumlar yapılamıyorsa, isim vermeksizin ihbarını yapması gerekir.
Abuayyub
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 21 Haziran 2021, 01:15:18 »

esselamu aleyküm kardeşler lütfen cevapıarmisiniz.Bir katili polise ihbar eden bir müslüman küfre girermi? burada bazı insanlar bu adamı polise ihbar edersen onu muhakeme ederler dolayisi ile sende küfre rıza göstermiş olursuz diyorlar.Iütfen bir delillerle izah ede bilirmisiniz
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.