HAKKA DAVET FORUMU

*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mart 2024, 23:08:42

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  
Gönderen Konu: Kafirden ilim almanin hükmü nedir?  (Okunma Sayısı 8651 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
alicavus
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Mayıs 2012, 12:04:18 »

Esselamün aleyküm alel hüda
Müsriklerden hafizlik ögrenmenin caiz olmadigini biliyorum ama ögrenilirse bunun hükmü nedir?
soranlara cevap verebilmek icin soruyorum.Cünkü hükmünü soruyorlar ben ise bilmedigim icin susuyorum
Vasat Ümmet
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2013, 22:13:34 »

Cevap: Zira kafirlerden Kur’an ya da hafızlık öğrenilmez diye bir kaide yoktur. Çünkü bir kimse kafir olsa bile Kur’an’ı çok güzel ve şartlarına uygun bir şekilde öğrenmiş ve öğretiyor olabilir. Bu sebeple Kur’an’ı çok iyi biliyor ve öğretiyorsa kafirden de Kur’an ve hafızlık öğrenilir. Fakat bir kimse Müslüman dahi olsa Kur’an’a gerçek manada vakıf değil, öğretici vasfı yoksa ondan Kur’an ya da hafızlık öğrenilmez. Bu konuda önemli olan husus; ders verecek kişinin Kur’an’ı öğretecek derecede çok iyi biliyor olmasıdır.
Kafirlerden ilim alma konusunda şu noktaya dikkat etmek gerekir: Kafirlerden sadece akaid dersi alınmaz. Zira onlar akideyi bilmedikleri için bu konuda gerçek bilgiyi de veremezler. Ancak akaid dışındaki hadis, fıkıh, usul, vs gibi ilimler öğrenilebilir.

"Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahitler olasınız. Peygamber de sizin üzerinize şahit olsun...
// Bakara:143//
..
Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2018, 07:39:32 »

Halk eğitim kursuna gitmek sirkmidir?
Kurs bitince sertifika veriliyor. Ama acıköğretimde de diploma var aynı sey mi? Lütfen acil cevap. Kurs cocuk gelişimi üzerine 
Sayfa: [1]   Yukarı git

Eğer üye iseniz lütfen üye girişinden giriş yapınız.

Eğer üye değilseniz 10 saniyenizi ayırarak üye olabilirsiniz. 

Dosyaları indirebilmek ve de içerikleri görebilmek için

üye olmanız gerekmektedir.

Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Sitemiz üzerinden erişilebilen şeylerde Allah'ın razı olmadığı şeyler varsa, bunları reddediyoruz.